България с трудна, но важна победа над Китай с 3:0 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България постигнаха трудна, но важна победа над Китай с 3:0 (26:24, 25:23, 25:19) в мач от III кръг на Група С на световното първенство в Полша, който се игра в зала "Ерго Арена" в Гданск. Успехът бе втори в групата за възпитаниците на Пламен Константинов, който на практика ги класира за следващата фаза на Мондиал 2014.

До този момент китайците нямаха поражение на СП, а в двубоя срещу България показаха, че не са никак лек съперник.
Мондиал 2014: България - Китай 3:0
В целия първи гейм момчетата на Пламен Константинов бяха догонващи  като пасивът им стигна до 5 точки. Пет поредни точки в при 20:23 обаче доведоха до впечатляващ обрат и успех с 25:23. Сценарият се повтори и във втория гейм, в който отново успяхме да наваксаме сериозен пасив, за да спечелим с 25:23. Третата част бе по-лесна за българите, които по-рано поеха контрола и след 25:19 се поздравиха с втора победа на Световното, която ни донесе и ценните 3 точки.
Силен мач за България изиграха резервите Данаил Милушев и Тодор Скримов, които рано в мача се появиха на местата на звездата Цветан Соколов и Тодор Алексиев.
Утре България излеза срещу Египет от 14,00 часа отново в "Ерго Арена" в Гданск.
Двубоят Китай - България започна напълно равностойно до 5:5. Китай дръпна с 2 точки при 7:5 след успешна блокада срещу атака на Светослав Гоцев. България изравни при 7:7 след ас на Андрей Жеков. Азиатците поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. България изравни при 8:8 след атака по диагонала от зона 2 на Николай Пенчев. Китай поведе отново с 2 точки след пайп на Жон - 11:9. България успя да изравни при 13:13 след единична блокада на Светослав Гоцев. Китай отново поведе с 15:13, но Светослав Гоцев бързо върна една точка с атака през центъра. Азиатците поведоха с 16:14 при второто техническо прекъсване след поредна атака през центъра. Китай поведе със 17:14 и Пламен Константинов взе прекъсване за България. Последна ас на диагонала Жи Юен - 18:14. Атака на Лиан Чунлон и 19:14 за азиатците. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в първата част. Цветан Соколов намали до 15:19 след пусната топка. Трайна българска блокада направи 16:19. Жон направи 20:16. България намали до 17:20 след мрежа на китайците. Атака на Жи Юен донесе 21:17 за Китай. Тройна българска блокада намали до 19:21. Наставникът на Китай Сие Гуончен взе прекъсване. Жи Юен отново реализира с атака по правата от зона 2 за 22:19.  Атака на Цветан Соколов по диагонала от зона 2 доведе до 20:22. Тодор Скримов би селен сервис в аут - 20:23. Виктор Йосифов атакува през центъра - 21:23. Грешка на китайците намали разликата до 22:23. Цветан Соколов изравни при 23:23 след много технично пусната топка над тройна блокада. Наставникът на Китай Сие Гуончен взе второто си прекъсване. България стигна до геймбол при 24:23 след грешка на китайците. Тройна българска блокада спря атаката на Жи Юен от зона 2 - 25:23.
Мондиал 2014: България - Китай
Волейболистите на Китай поведоха в началото на втората част с 4:1, след като хванаха на блок атака на Данаил Милушев. Тодор Скримов намали до 2:4 след пайп. Китай поведе със 7:2 след ас на Гън Син. Китай поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване след пусната топка Жи Юен. Мощна атака на Данаил Милушев доведе до блокада на Виктор Йосифов - 6:9. Ас на Дани Милушев - 7:9. Китай поведе с 12:7. Тодор Скримов би сервис в аут - 8:13. Данаил Милушев атакува мощно по диагонала от зона 2 за 10:13. Единичен блок на Светослав Гоцев - 11:13. Наставникът на Китай Сие Гуончен взе прекъсване. България изравни при 13:13 след двойна блокада на Светослав Гоцев и Николай Пенчев. България поведе с 14:13 след мощна атака на Данаил Милушев. Китай изравни при 15:15. Сервис в аут на Жон даде аванс на България от точка при второто техническо прекъсване - 16:15. Тодор Скримов атакува технично по диагонала от зона 4 - 17:16. Мощна атака от трудна ситуация на Тодор Скримов донесе 19:18. Дани Милушев атакува по блокадата за 20:19. Тодор Скримов доведе резултата до 22:21 след технична игра с блокадата. Мощна атака на Дани Милушев по блокадата от зона 2 - 23:22. Китай изравни при 23:23 след атака на Чуй Жинуей. Атака на Дани Милушев по диагонала от зона 2 - геймбол за България 24:23. Наставникът на Китай Сие Гуончен взе второто си прекъсване. България спечели втората част с 25:23 след атака в аут на китайците.
Китай поведе с 4:2 в началото на третата част след два поредни аса на резервата Коу на Жинчао. България изравни при 4:4 след ас на Светослав Гоцев. Китай поведе със 7:5 след атака в мрежата на Дани Милушев. Страхотна единична блокада на Виктор Йосифов доведе до 6:7. Атака на Чуй Жианжун даде аванс от 8:6 на Китай при първото техническо прекъсване. България намали до 8:9 след блокаут на Николай Пенчев. Тодор Скримов направи 9:10 след страхотен пайп. Тодор Скримов изравни при 10:10 след остра атака по късия диагонал от зона 4. България поведе с 12:11 след единичен блок на Виктор Йосифов. Единичен блок на Андрей Жеков доведе до 14:12 за България.Селекционерът на Китай Сие Гуончен взе прекъсване. Грешка в атаката на Китай доведе до 15:12 за България. Тодор Скримов донесе преднина на България от 4 точки при второто техническо прекъсване - 16:12. Тодор Скримов заби ас за 17:12. Великолепен пайп на Тодор Скримов доведе до 19:15. Грешка в атака на Коу Жинчао - 20:15. Тодор Скримов пусна топката за 22:16. Наставникът на Китай Сие Гуончен взе второто си прекъсване в третата част. Двоен блок на Виктор Йосифов и Тодор Скримов изведе България до мачбол при 24:19. Данаил Милушев денесе успеха на България в третия гейм с 25:19 и в мача с 3:0.
Резервата Тодор Скримов заби 12 точки (1 ас), а другата резерва Данаил Милушев добави още 10 точки (1 ас) за България. Светослав Гоцев се отличи със 7 точки (1 ас, 3 блока), а Виктор Йосифов с 6 точки (4 блока).
Син Гън бе найрезултатен за Китай 13 точки (2 аса, 3 блока), а Жон Вейжун добави още 12 точки (1 блок).
КИТАЙ - БЪЛГАРИЯ  0:3 (24:26, 23:25, 19:25)

КИТАЙ: Жиао Шуай, Юан Жи, Чуи Жианжун, Жон Уенжун, Лиан Чунлон, Гън Син - Чи Рен-либеро
Старши-треньор: Сие Гуончен
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 4, Цветан Соколов 6, Николай Пенчев 6, Тодор Алексиев 1, Светослав Гоцев 7, Виктор Йосифов 6 - Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов 12, Мирослав Градинаров 1, Данаил Милушев 10)
Старши-треньор: Пламен Константинов.

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - КИТАЙ 3:0 - ТУК!!!