Нишикори сломи Вавринка във вълнуващ трилър

Японецът Кей Нишикори стана първият полуфиналист при мъжете на тазгодишния турнир от Големия шлем - US Open. Поставеният под номер 10 в схемата на турнира елиминира по пътя си Станислас Вавринка след вълнуващ петсетов трилър на "Артър Аш Стейдиъм" в Ню Йорк. Нишикори се наложи с 3:6, 7:5, 7:6(7), 6:7(5), 6:4, като така за пръв път успя да надиграе този съперник в мачовете помежду им и ще играе в следващата фаза. Освен това той стана едва вторият японец достигал до полуфинал на US Open от почти век насам.

Още от началото двамата заредиха страхотни разигравания, но Вавринка пръв успя да пробие подаването на съперника, а след това и да поведе с 3:0, като до края на сета просто трябваше да задържи това предимство и да приключи в негова полза за 6:3.

Във втория сет отново един пробив реши всичко и той дойде в решаващия момент при 6:5 в полза на Нишикори, който така стигна до 7:5 и изравни резултата в сетовете - 1:1.

Третият сет бе един от най-драматичните, като първо Нишикори проби при 4:2, но след това допусна Вавринка да върне пробива и да докара нещата до тайбрек. Там отново бе доста вълнуващо, като първо швейцарецът дръпна с 5:3, но след това японецът направи три поредни точки и поведе 6:5. След това Вавринка имаше  и сетбол при 7:6, но не се възполва, а накрая Нишикори измъкна сета под носа му с 9:7.

В четвъртия сет всеки от двамата печелеше лесно подаванията си и отново се стигна до тайбрек, като този път Вавринка поведе 4:0, но отново бе на път да изпусне нещата от контрол, допускайки изравняване при 5:5. Все пак швейцарецът не допусна пълен обрат и в крайна сметка измъкна сета със 7:5 и изравни резултата в мача - 2:2.

Така се стигна до решителен пети сет, в който първо Нишикори веднъж се измъкна от неприятна ситуация и се спаси от пробив, а след това при първата открила му се възможност наказа своя съперник в решителния момент в края и така затвори мача в своя полза с 6:4.

Така Нишикори се класира за полуфинала в турнира, където го очаква сблъсък с някой измежду Анди Мъри и Новак Джокович.