Иран изненада Италия с 3:1 в Краков

Волейболистите от националния отбор на Иран тръгнаха много добре на световното първенство в Полша. Възпитаниците на сръбския наставник Слободан Ковач малко изненадващо надиграха Италия с 3:1 (25:16, 23:25, 25:21, 25:22) в първи мач от предварителна Група "D", игран този следобед пред около 8000 зрители в зала "Краков Арена".

В следващия кръг в групата иранците играят с победителите в тазгодишната Световна лига САЩ, които пък по-късно днес излизат срещу Белгия, докато "Скуадра адзура" ще спори с Франция, която пък днес играе с Пуерто Рико. Срещите са във вторник (2 септември) съответно от 14,00 и 21,15 часа българско време.

Първия гейм на двубоя започна много добре за "персите", които поведоха с 6:3. Италия веднага намали до 6:5 благодарение на флот сервиса на Симоне Бути. Все пак иранците си върнаха преднината при 10:5 след силни изяви на Амир Гафур, което накара италианският наставник Мауро Беруто да вземе тайм-аут. Въпреки това, Иран запази преднината си до 19:14, след което спокойно взе гейма с убедителното 25:16 след поредица от грешки на "адзурите". Италианците тръгнаха по-концентрирано във втората част и постепенно дръпнаха в резултата. Разликата набъбна до 18:14 след добра игра на Емануеле Бирарели. Независимо от усилията на иранците, Италия запази преднината си до 23:20 благодарение на Иван Зайцев и Иржи Ковар, след което затвори гейма при 25:23 в своя полза след блокада на Бути.

Изглеждаше, че "Скуадра адзура" ще вземе и третия гейм, след като водеше до 19:17 благодарение на Иван Зайцев. Иран успя да изравни за 19:19, след което последваха 3 успешни блокади на Мохамад Мусави и 22:19. В крайна сметка момчетата на Слободан Ковач взеха гейма с 25:21 след нов блок на Мусави. Солидната игра на блокада на иранските волейболисти в четвъртата част се оказа ключа към усппеха им. Отново благодарение на играта на Мохамад Мусави Иран поведе с 16:13 и 20:15. Иран без проблеми спечели гейма с 25:22 след атака на Адел Голами, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за иранския тим стана Амир Гафур с 18 точки (3 блока и 56% ефективност в атака), а Фархад Гаеми добави 14 точки (4 блока, 2 аса и 40% ефективност в атака) за победата. За "адзурите" над всички бе звездата Иван Зайцев с 19 точки (49% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

ИТАЛИЯ - ИРАН 1:3 (16:25, 25:23, 21:25, 22:25)
ИТАЛИЯ: Иржи Ковар 9, Симоне Пароди 4, Иван Зайцев 19, Симоне Бути 8, Драган Травица 4, Емануеле Бирарели 8 - Салваторе Росини-либеро (Микеле Баранович, Филипо Ланца 1)
Старши-треньор: Мауро Беруто
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 1, Фархад Гаеми 14, Мохамад Мусави 10, Адел Голами 4, Амир Гафур 18, Моджтаба Мирзаджанпур 10 - Фархад Ахангаран-либеро (Шахрам Махмуди 5, Мехди Махдави, Армин Ташакори, Милад Ебадипур 2)
Старши-треньор: Слободан Ковач.