Цакат България с ново правило в световното Гран При за догодина

Странно решение на Международната волейболна федерация (FIVB), взето по време на финалите на световното Гран При в Токио, ще бъде в ущърб на България през следващия сезон, за който родните волейболни националки си извоюваха правото да играят във втората от общо три дивизии. Вместо да поправят основния кусур на въведената през тази година нова система на провеждане на състезанието, членовете на Съвета за световното Гран При към FIVB още повече развалиха нещата.

През тази година участниците във втората дивизия имаха своите теоретични шансове да се преборят за медалите в надпреварата, тъй като победителят в тази дивизия добиваше право на участие в Голямата финална шестица на световното Гран При. Такава възможност, обаче, нямаха отборите от третата дивизия, като очакванията бяха за в бъдеще и победителят в тази група да се класира за финалите на втората дивизия и оттам евентуално и за големите финали, излъчващи крайния шампион и останалите медалисти. Вместо това, обаче, решението бе в обратна посока – дори носителят на титлата от втората дивизия няма да се класира сред шестте финалиста през 2015 година. Така и през следващия сезон България няма да има дори теоретична възможност да се пребори за медал, тъй като това ще е прерогатив само на отборите от елитната първа дивизия.

По времето на заседанието в Токио бе изтеглен и жребият за разпределението на 12-те участника в първата дивизия между 9-те турнира от междуконтиненталната фаза през следващото лято, а за домакин на финалната шестица от 22-ри до 26-ти юли 2015 година бе определен град Омаха в САЩ.