Девойките на България ще играят за 5-8-мо място на Европейското

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст ще играе за разпределение на местата от 5-то до 8-мо на европейското първенство в Естония и Финландия. Момичетата на селекционера Петър Дочев биха категорично домакините от Естония с 3:0 (25:21, 25:14, 25:23) в последния си мач от Група I, игран тази вечер пред едва около 200 зрители в залата в Тарту.

Така българските девойки завършиха на 4-то място в крайното класиране в групата с 5 точки след 2 победи и 3 загуби. Така младите български "лъвици" се класираха за полуфиналите за 5/8-мо място, където ще срещнат 3-ия от Група I - Русия. Срещата е в събота (23 август) от 14,00 часа българско време. В другия полуфинал за 5/8-мо място играят Чехия срещу Белгия.

Българските момичета показаха голяма решителност и характер в първите два гейм и бързо ги спечелиха с 25:21 и 25:14 благодарение на силната си игра в атака и на блокада. Домакините от Естония се опитаха да се върнат в мача, като в третия гейм задържаха равенството до 23:23. В крайна сметка България затвори частта при 25:23 в своя полза след блокада на Ивета Станчулова, а с това и мача с 3:0.

Над всички за българския тим бе Мирослава Паскова с 21 точки (62% ефективност в атака, 62% позитивно и 23% перфектно посрещане), а капитанката Гергана Димитрова добави 18 точки (1 блок, 2 аса, 58% ефективност в атака, 39% позитивно и 19% перфектно посрещане) за победата. За естонките Кристине Милен завърши с 13 точки.
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 18, Елица Баракова 9, Мирослава Паскова 21, Вангелия Рачковска 6, Радостина Маринова 7, Мирела Шахпазова 1 - Жана Тодорова-либеро (Ивета Станчулова 1, Йоана Николова, Славена Никова-либеро)
Старши-треньор: Петър Дочев
ЕСТОНИЯ: Керту Лаак 7, Хана-Луре Оунпуу, Лаура Партс 7, Хелене Холас 4, Кристине Милен 13, Лили Фьорк 1 - Лиса Суметс-либеро (Герту Видер, Брита Сааре 3, Йохана Райвик-либеро)
Старши-треньор: Петер Вахтра.