Девойките на България с втора тежка загуба на европейското

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст допусна втора поредна загуба на европейското първенство в Естония и Финландия. След вчерашното поражение от Чехия с 1:3, този следобед момичетата на селекционера Петър Дочев паднаха тежко от връстничките си от Сърбия с 0:3 (21:25, 18:25, 22:25) в третия мач от Група "А", игран пред едва около 50 зрители в залата в Тарту.

По този начин българските девойки останаха на предпоследното 5-то място във временното класиране в групата с 2 точки след 1 победи и 2 загуби. Така младите български "лъвици" практически загубиха шанс за първите две места и влизане във финалната четворка, като ще се борят за победи над оставащите два съперника и влизане в осмицата на първенството. Утре е почивен ден на шампионата, а в сряда (20 август) България играе срещу Гърция. Срещата е от 16,30 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна много добре за българките, които бързо поведоха с 11:5 благодарение на силната си игра в защита и атака. Постепенно сръбските момичета натискнаха младите "лъвици" и стопиха изоставането си. И двата тима допускаха много грешки на всички елементи, но все пак след втората техническа пауза Сърбия дръпна и взе гейма с 25:21. Сръбкините продължиха с добрата си игра и чрез силните атаки и блокади на Тияна Бошкович и Мая Алексич поведоха в резултата във втората част. От друга страна единствено капитанката Гергана Димитрова игра на ниво за българките. В крайна сметка Западните ни съседки затвориха и втория гейм в своя полза при 25:18. Въпреки изоставането си с 0:2, младите български волейболистки поведоха в третия гейм с 12:4 и 21:16 и по всичко изглеждаше, че ще успеят да намалят изоставането. но не така мислеха сръбкините. След страхотна серия от 6 поредни силни сервиса на втората разпределителка Александра Бърджович Сърбия обърна резултата и спечели с 25:22, а с това и мача с 3:0.

Капитанката на българския тим Гергана Димитрова стана най-резултатна с 14 точки (34% ефективност в атака, 63% позитивно и 50% перфектно посрещане). За сръбкините над всички бе Тияна Бошкович с 18 точки (2 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака) за победата.
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 14, Елица Баракова 3, Мирослава Паскова 9, Радка Димитрова, Радостина Маринова 3, Мирела Шахпазова 1 - Жана Тодорова-либеро (Ивета Станчулова, Вангелия Рачковска, Славена Никова 1, Елена Димитрова, Йоана Николова 2)
Старши-треньор: Петър Дочев
СЪРБИЯ: Александра Чиркович 3, Сара Лозо 7, Мая Алексич 10, Бояна Миленкович 10, Сара Вучичевич 4, Тияна Бошкович 18 - Милена Димич-либеро (Александра Бърджович 2, Катарина Лазович)
Старши-треньор: Марияна Боричич.