България на Константинов с престижна победа над Полша (ГАЛЕРИЯ)

Престижна победа над домакина на световното първенство Полша постигна вдъхновеният отбор на България на мемориала "Хуберт Вагнер" в Краков. Нашите спечелиха с 3:2 (20:25, 25:23, 29:27, 24:26, 15:13), но можеха да си спестят напрежението от тайбрека, ако не бяха пропуснали мачбол в четвъртия гейм, в който през голяма част от времето водеха, но позволиха на Полша да се върне в мача. В неделя предстои втори сериозен тест за тима ни. От 18,30 ч. играем с Русия, докато Полша среща Китай.
Любопитното е, че залата в Краков ще приеме всички мачове на Полша, както и полуфиналите и финала на шампионата на планетата.
Полша - България 2:3
Началото на мача не предвещаваше нищо добро за момчетата на Пламен Константинов. Пред 15 000 в "Арена Краков" волейболистите на Полша поведоха с 6:2 в началото на първата част. Пламен Константинов взе прекъсване. Веднага след него Цветан Соколов отигра в атака за 3:6. Два поредни блока на Теодор Тодоров намалиха резултата до 5:6. Михал Винярски атакува в аут и 6:6. Полша поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов изравни резултата при 9:9. Виктор Йосифов хвана Михал Кубяк на блок и 10:9 за България. Мирослав Градинаров направи 11:9. Нов блок на Виктор Йосифов и 14:11. България дръпна с 16:13 при второто техническо прекъсване. Атака в аут позволи на поляците да изравнят за 17:17, след което последваха пет безответни точки за поляците. Авансът им стана доста солиден и въпреки че  Скримов и Алексиев намалиха преднината всичко в този гейм вече беше решено.
Втората част започна точка за точка до 3:3, след което лъвовете дръпнаха с 5:3 и 8:4 на първото техническо прекъсване и не изпуснаха преднината си, въпреки че поляците изравниха за 12:12. Атака на Соколов и грешка на Винярски отново изведоха България напред. Авансът ни от две точки се запази до 20:18, когато Винярски матира защитата ни. Алексиев обаче възстанови дистанцията, но грешка на Тодор Скримов от сервис отново доближи поляците на опасна близост. Страхотна атака на Соколов и блокаут на Полша, последвана от точка на Алесиев отново направи разликата комфортна. Вездесъщият Винярски върна интригата. Бомба на Влазли затрудни посрещането ни, след което Соколов беше хванат на блокада и резултатът стана 23:22. Пламен Константинов взе прекъсване в тези решителни минути, за да успокои играчите и да наруши ритъма на Влазли на сервис, което даде резултат - ударът му срещна мрежата. Алексиев изпълни тактически сервис, но при разиграването нашите не успяха да затворят гейма. Това стана обаче при следващото разиграване, като точката постави Виктор Йосифов.
Поляците дръпнаха с 2:0 в третия гейм, въпреки самоотвержената игра на Йосифов в отбрана. Капитанът Тодор Алексиев беше хванат на блок, което позволи авансът на домакините да набъбне. Йосифов обаче отбеляза първа точка за нашите. В този момент Полша получи жесток удар. Мариуш Влазли се приземи лошо на левия крак след атака и беше изнесен от игрището с помощта на медицински екип.
Докато му оказваха помощ българите успяха да обърнат резултата до 5:4 след чудесна атака на Тодоров през центъра. Играта се завърза точка за точка. Така се стигна до 7:7, но с точка на Йосифов България се оттегли с аванс на първото техническо прекъсване.
Флот сервисът на поляците затрудни нашите. Полша дръпна при 11:10, след което методично започа да трупа аванс, достигнал по 16:12 при второто техническо прекъсване. В тези тежки минути блокадата ни заработи, стигна се до 19:19, грешка на Йосифов даде глътка въздух на притиснатите до стената поляци, но и те сгрешиха на свой ред. След 20-ата точка играта стана изключително равностойна. Двата тима си разменяха точка за точка. Агресивна атака на Скримов беше отразена от поляците, последва отлична игра в отбрана на Салпаров и 23:22. Нашите не успяха да увеличат аванса си, поляците изравниха, но след атака на Соколов стигнахме до геймбол. Мика спаси поляците от загуба на втория гейм, а Йосифов доведе нещата до втора възможност за затваряне на гейма. Отново Мика с голяма доза късмет спаси поляците, последва ас на Фабиан Джизга и прекъсване, поискано от Константинов. След атака на Соколов равенството се върна. Грешка на Полша и България стигна до трети геймбол. Разсеяна игра в защита прати топката в полето на Полша и Новаковски не сгреши. Поредният геймбол, четвърти в третата част, обаче беше и последен. Андрей Жеков от сервис затрудни максимално поляците и при последвалата атака Пенчев сложи точка на продължилия дълго гейм.
Четвъртият гейм започна по мечтан начин за нашите, които поведоха с 4:1. Късметът беше и на наша страна след едно отиграване на Пенчев. Авансът ни се запази до първото прекъсване, което дойде при 8:5, а треньорът на Полша Стефан Антига започна да призовава своите играчи с "Не се предавайте". Авансът сякаш понамали концентрацията на нашите, които вместо да довършат съперника, го върнаха в мача след грешка в отбрана на Пенчев и сервис в аут на Соколов и резултатът стана 12:14.
Чудесна защита на Салпаров, атака на Скримов и блокаут отново ни изведоха на три точки пред Полша. Освиркванията на залата дадоха резултат и Скримов сбърка сервиса си. Взаимодействие на Жеков и Йосифов обаче остави поляците без шанс за реакция - 16:13 при второто техническо прекъсване.
Поляците отново пуснаха флот сервиса си в действие. Соколов беше хванат на блокада и авансът ни се стопи до една точка, но грешка от сервис не позволи да се стигне до равенство. Това обаче се случи за първи път в гейма при 17:17. Мощен Соколов по диагонала принуди Винярски да прати топката в аут. Полша ни върна жеста - блокаут и ново равенство. Жеков продължи да търси атаки по диагонала, където Алексиев не сбърка. Теодор Тодоров с флот сервис принуди поляците да сгрешат и България взе важен аванс от 20:18 в края на гейма. Преднината от две точки се запази благодарение на грешките и от двете страни на мрежата.
Опитът на Загумни да ни затрудни с флот не успя. Йосифов през центъра направи 23:21. Рискът му на сервис не даде резултат. Последва страховито разиграване, в което българите играха блестящо  защита, а Соколов завърши атаката и така отборът ни стигна до първи мачбол.

Полша спаси първата възможност след атака на Винярски.  Блокадата на Полша хвана Соколов и така се стигна до равенство 24:24 за радост на феноменалната публика по трибуните. Полша стигна до геймбол и го взе от първи опит - 2:2 в геймовете.
В тайбрека тръгнахме добре, но грешка на Пенчев от сервис позволи на Полша да изравни, а след това и да поведе с 3:1. Поляците поддържаха аванса си и смяната на полетата дойде при 8:5 въпреки протестите на Соколов, че полският блок е играл с топката след неговата атака по диагонала. След паузата ситуацията се съхрани, като авансът на домакините дори достигна космическите за тайбрек четири точки, които бяха сведени до 2 при 11:9.  Ас на Скримов ни доближи на точка от поляците, но при втория си опит посрещачът сгреши и разликата се запази. Нервите в полския лагер също си казаха думата.

Полска грешка и блокада на Жеков срещу Винярски доведоха до първото равенство в тайбрека 12:12. Последва нов силен момент за българския блок. Този път Алексиев накара Антига да повтори репликата си "Не се предавайте". Французинът направи и две смени в състава си, като пусна ръстови състезатели с цел да спре Соколов. Грешка от сервис за Полша ни даде втори мачбол в срещата. На сервис застана Валентин Братоев, който с директна точка сложи край на мача.
Така България записа изключително престижна победа над класен съперник броени дни преди старта на световното първенство. Успехът и поведението на отбора вдъхва огромна доза оптимизъм след най-слабото ни представяне в Световната лига през лятото, когато постигнахме една-единствена победа.

ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:20, 23:25, 27:29, 26:24, 13:15)
ПОЛША: Михал Винярски 20, Фабиан Джизга 1, Карол Клос 12, Пьотър Новакавски 8, Михал Кубяк 2, Мариуш Влазли 13 - Павал Заторски-либеро (Матеуш Мика 10, Давид Конарски 14, Рафал Бушек, Марчин Мождонек)
Старши-треньор: Стефан Антига
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 5, Цветан Соколов 16, Мирослав Градинаров 3, Тодор Алексиев 10, Теодор Тодоров 13, Виктор Йосифов 10 - Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов 7, Николай Пенчев 5, Братоев 1)
Старши-треньор: Пламен Константинов.
ГАЛЕРИЯ от мача ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 2:3 - ТУК!!!