Холандски кошмар за България

Холандия удари звучен шамар на България на старта на квалификациите за ЕвроБаскет 2015. Тимът от Ниската земя надигра родните национали с 62:53 в първата среща на Георги Младенов като селкционер на родината ни.

Българите започнаха по-добре и поведоха с 8:6 след добри изяви на Павлин Иванов и Александър Везенков, но холандците се окопитиха и се възползваха от ръстовото си превъзходство. След редица добри отигравания на високите си играчи, "оранжевите" обърнаха резултата до 12:15. Божидар Аврамов върна тройка за 15:15 минута преди края, но гостите завършиха частта силно и бяха напред с 15:20 след 10 минути.

Холандия затвърди надмощието си в подкошието и продължи да наказва честите грешки на българите в защита. "Лалетата" постепенно се откъснаха напред в резултата, повеждайки с 22:30 две минути преди почивката, а след това показаха и добър мерник от средна и далечна дистанция, за да дръпнат с 27:37 на почивката.

България не показа различен облик след подновяването на играта и остана в ролята на изоставащ и през цялата трета четвърт. Момчетата на Георги Младенов изпуснаха редица отворени стрелби, а холандците продължиха да са по-стабилни и добавиха още пет точки към преднината си, която достигна 33:48 след 30 минути. В тази част домакините реализираха едва шест точки.

Божидар Аврамов се нагърби и пое отговорност в последната част, повеждайки България за серия от 10-0, намалила изоставането ни до 43:48. Националите залагаха на изключително агресивна защита и това даде резултат, като кошове на Костов и Маринов доближиха тима ни само на две точки - 50:52 три минути и половина преди сирената. Холандците отвърнаха на удара и Слагтер охлади българския ентусиазъм с две поредни тройки за 50:58, но нова тройка на Аврамов свали разликата - 53:58. Лесен кош за гостите увеличи преднината им до 53:60, а след български пропуск в ответната атака надеждите на нашите за победа изчезнаха. Холандците триумфираха с 53:62

Божидар Аврамов бе най-резултатен за България и единствен премина границата от 10 точки, завършвайки със 17. Александър Везенков добави 9, а Чавдар Костов - 8.

За Холандия Арвин Слагтер реализира 18 точки, докато Ник Оудендаг завърши с 13.

Гостите бяха истински хегемон в подкошието и овладяха 47 отскочили топки срещу 32 за България.

Следвaщата среща на българите е на 13 август като гост на Черна гора. Черногорците стартираха по мечтан начин, надигравайки Израел със 100:97 като гост.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 53:62 (15:20, 12:17, 6:11. 20:14)