Григор Димитров на 1/2-финал в Торонто след трилър срещу Андерсън (видео + галерия)

Първата ни ракета Григор Димитров победи с 5:7, 7:5, 7:6 (6) южноафриканеца Кевин Андерсън в продължила повече от три часа драма и се класира на 1/2-финалите на турнира от сериите Мастърс в Торонто с награден фонд 3 766 270 долара. В спор за място на финала българинът ще се изправи срещу французина Жо-Вилфред Цонга, който също стигна до труден успех над Анди Мъри със 7:6 (5), 4:6, 6:4.
Непримирим Григор пречупи Кевин Андерсън
Лошата новина от двубоя с Андерсън е, че в края Григор контузи глезена си, след като отрази една невъзможна топка, която летеше право в тялото му.
Непремирим Григор пречупи Кевин Андерсън
Това беше седми мач между Димитров и Андерсън, а балансът вече 5:2 победи в полза на българина, който с класирането си на 1/2-финала си осигури 147 800 долара от наградния фонд и 360 точки за световната ранглистата, в която заема осмо място.

Григор и Цонга са играли три пъти, като българинът все още търси първия си успех. Каква по-добра възможност за това от една полуфинална битка в Торонто.

Двубоят срещу Андерсън беше класическа спортна драма, а финалът се превърна в истински трилър, в който за щастие късметът беше на страната на Григор Димитров. Южноафриканецът изпусна два мачбола след шокиращи грешки. В тайбрека Андерсън отново имаше възможност да затвори мача, но нервите отново го подведоха. За разлика от него Григор грабна късмета с две ръце и сложи край на драмата, след която Андерсън побърза да се прибере в съблекалнята, докато българинът получаваше овациите на трибуните, на които имаше много наши сънародници.
Българинът сервира първи и спечели подаването си, въпреки че Андерсън го постави под напрежение като поведе с 30:0, но българинът не позволи ранен пробив. Двамата тенисисти печелиха подаванията си, като Андерсън на два пъти ги взе на нула. В десетия гейм българинът стигна до първи брекпойнт в мача, но отговорът на южноафриканеца беше впечатляващ ас, последван от още един и така спаси сета. Андерсън стигна до пробив за 6:5, след което спечели подаването си, с което и първия сет със 7:5.

Вторият сет започна по мечтан начин за българина. След като спечели подаването си, първата ни ракета стигна и до първи пробив в мача след продължителен втори гейм, в който Андерсън спаси три брекпойнта, но накрая капитулира. Последва ново епично разиграване, в което се стигна четири пъти до равенство, но българинът показа характер и не допусна връщане на пробива.

Последва размяна на сервис геймове, за да се стигне до решителния при 5:2 за Григор, който можеше да се окаже и последен във втория сет. Южноафриканецът обаче върна пробива и напрежението се пренесе у Григор. Последва спад в играта на българина, което доведе до изравняване 5:5. Григор се мобилизира пред опасността да загуби мача, първият му сервис заработи и го измъкна от критичната ситуация. В решаващия гейм българинът вече демонстрира играта си от началото на сета. Той стигна до два брекбойнта, последва двойна грешка на Андерсън и изравняване на резултата до 1-1 сета.

Началото на третата част започна с предимство за Григор, но българинът така и не успя да пробие съперника си, въпреки че стигна до точка за пробив в първите му три серви гейма. Южноафриканецът обаче се възползва още при първата си възможност, като наказа показаната от Григор слабост при 4:4, след което стигна до два мачбола. Няколко невероятни грешки на Андерсън в заключителните разигравания обаче позволиха на Григор да върне пробива, след което се стигна до тайбрек.
При 5:4 Андерсън отново имаше два сервиса да сложи край на мача, но отново пропиля аванса си. Без никакъв сантимент обаче Григор си осигури шанс да спечели мача, последва двойна грешка на Андерсън, с което беше поставена точка на драмата. Григор е полуфиналист в турнир от сериите Мастърс след Рим преди два месеца, когато беше спрян от Рафаел Надал.