Трудна, но сладка победа за Григор на старта в Торонто (видео)

Първата ракета на България Григор Димитров започна с победа участието си на турнира от сериите "Мастърс" в Торонто. 23-годишният хасковлия, който вече е номер 8 в света, преодоля в среща от втория кръг американеца Доналд Йънг в три сета - 4:6, 6:2, 6:3. По този начин той вече има превес в срещите между двамата с 3:2 успеха.

Димитров допусна неочакван спад в първия сет. Той водеше с 4:1, но загуби 5 поредни гейма, а с това и сета. Въпреки негативното развитие на срещата, българинът се мобилизира и в следващите две части преучпи съпротивата на опонента си.

В следващия кръг Гришо ще се изправи срещу поставения под номер 17 Томи Робредо, който елиминира Жил Симон с 7:5, 6:4. Димитров и Робредо са играли помежду си само веднъж, като испанецът се наложи на клей в Барселона.

Григор пропусна първия кръг като поставен в схемата, а Йънг елиминира Франк Данчевич. Двамата трябваше да се срещнат и миналата седмица във Вашингтон, но българинът пропусна надпреварата заради вирусно заболяване.

Началото на двубоя беше повече от добро за родния тенисист. Той стигна до ранен пробив и поведе с 4:1, но веднага допусна пробивът да бъде върнат. В тези минути играта на Димитров изобилстваше от грешки и Йънг се възползва от шанса си. Американецът стана по-агресивен и не само изравни, но с нов пробив стигна до победата в първия сет.

Втората част стартира по подобен начин, но този път Григор Димитров внимаваше много повече. При 3:2 той проби подаването на съперника си и не му даде гейм до края на сета.

При същия резултат дойде и ключовият момент в решителната трета част. Тогава Григор нанесе своя удар и се доближи на два гейма до крайната победа. Българинът се спаси от връщане на пробива и дръпна с 5:2, но Йънг още нямаше намерение да се предава. 50-ият в света американец взе следващия гейм, а после спаси три мачбола и дори стигна до възможност за пробив, преди Димитров все пак да наложи волята си.

Мачът приключи след 100 минути игра, а успехът донесе на Гришо 39 000 долара и 90 точки за световната ранглиста. Това бе и първа победа за българина като член на топ 10.