Любо Ганев: Срещна ли трудност, удрям главата в стената и продължавам напред

Любо Ганев: Срещна ли трудност, удрям главата в стената и продължавам напред

- Любо, какви са твоите очаквания за представянето на националния ни отбор по волейбол на Световното първенство в Полша?

- Естествено, че винаги са и ще бъдат много високи, защото знам колко добри играчи имаме и какви резултати могат да постигнат те. Вярвам, че този тим е способен да се противопостави на най-силните отбори. Естествено, не се изключва възможността и да паднем от най-слабите, но момчетата ни са много мотивирани и тренират здраво. Изборът на Пламен Константинов за треньор им повлия много ползотворно в психологически план. Знаят, че той може да ги поведе по пътя, които ще им позволи да берат плодовете на своя труд и да постигнат много успехи.

- Матей Казийски за пореден път отказа да се върне...
- За мен е важно само, че Матей не иска да играе за националния отбор. Тимът не е клубен отбор, които може да си позволи да направи играчите богати хора. Да си в него, е призвание. За всеки състезател, които е поканен да стане част от него,
е чест и гордост, но щом Казийски така е решил, си е негово право. Не ме изненада изобщо решението му. То няма да попречи на работата на момчетата. Факт е, че и най-добрият играч, трябва да е част от групата.

- Как се създават, привличат и задържат големите спортни звезди у нас?
- Има ли пари, добрите състезатели веднага идват в твоя отбор, правят се силни шампионати, а в тях се раждат още по-големите спортни звезди.
Ако имахме един адекватен закон за спорта, който позволява на фирмите да инвестират в него в замяна на данъчни облекчения, и най-малките клубове щяха лесно да си намират спонсори. Говорил съм с много политици за нуждата от законодателни промени. Те ми казват: "Да де, ама ние имаме 10% данъци." Ясно е, че не трябва да чакаме на държавата. Няма пари за здравеопазване, за пенсии, та камо ли за спорт. Трябва да си намираме спонсори. Доказано е, че спортът е най-добрата реклама. В момента кажеш ли "Лукойл", хората правят асоциация не само с фирмата, а и със спортния отбор. Въпреки създалата се трудна ситуация около нашия генерален спонсор, не мога да отрека, че г-н Цветан Василев помагаше много на българския спорт и в частност на БФВ. Ние имаме четиригодишен договор с пари, които бяха почти наполовината от това, което ни дава държавата за издръжка.

- Как ви се отрази в такъв случай ситуацията с КТБ?
- За третото тримесечие не са изплатени парите, посочени в договора, но дотогава определените суми винаги са били превеждани и всичко е било напълно коректно. За нас това беше голяма помощ, защото БФВ в момента има 11 гарнитури. Критиките към КТБ са ясно обусловени, но банката беше една от малкото институции, които подпомагаха българския спорт. В момента ние сме в една висяща ситуация, защото договорът за спонсорство още е в сила до 2016 г.
Все още логото на КТБ е върху екипите, на саковете, на всички бланки на федерацията. Играчите трябва и за момента ще играят с него на световното първенство. Нямаме яснота какво ще се случва, защото няма кой да ни отговори и затова чакаме. Надявам се всичко да се оправи,

защото ние няма да нарушим първи нашите договорености


Лично съм разговарял с г-н Цветан Василев и очаквам ситуацията в близко бъдеще да се разреши в интерес на всички замесени.

- Всеки бизнес е игра на риск и на големи интереси. Ти имаше ли колебания, когато преди толкова години реши да започнеш търговия с метан, преди някой изобщо да си го помисли?
- Спортът ме научи преди всичко на самоувереност. С каквото и да се захвана, мога да го доведа до успешен край. Дори да срещна някакви трудности, си удрям главата в стената, ставам и продължавам напред. Не се връщам назад. Искам да правя бизнес, както се прави на Запад. Максимална коректност към всеки един партньор и институциите. Вече станаха 13 години, но когато започнах бизнеса си с метан, излезе една статия, че от София до Варна човек ще стига за 15 лв. и никой не вярваше тогава. Днес у нас има изградени над 110 метан станции, половината от които са доставени, монтирани и поддържани от моята фирма. С годините съвсем развих бизнеса като доставях автомобилни и газови уредби, бутилки за тях, започнах да произвеждам полуремаркета, платформи и др. В момента съм най-големият производител в Европа на такова оборудване и единственият лицензиран в България. Преди година и половина отново се заех с една спортна марка, която буквално я бях подарил на едни мои приятели, но те я докараха до фалит и реших отново да й стана представител. Мога да кажа, че
днес вече обличам 26 национални федерации, над 250 клуба по волейбол, атлетика, тенис, борба и т.н. Разраствам се и освен тази марка взех представителството на още три. Моята политика е да не правя собствени магазини, а да предлагам стока на всички, като така избягвам конкуренцията.

- Определено имаш добър бизнес нюх...

- Не само. Приемам, че това е моят принос и към спорта. Не е тайна, че 2016 г. ще се кандидатирам за президент на волейболната федерация.

Ще направя всичко, за да осигуря необходимото на клубовете
Засега мога да им осигура и екипите, и мрежите, и топките, а като нищо дотогава ще съм способен да покрия и останалите им нужди.

Хортензия Маркова, "168 часа"

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти