"Бомба" в ШЛ - Ивайло Петев повали многомилионния Зенит! (видео)

Воденият от Ивайло Петев АЕЛ (Лимасол) сензационно победи Зенит в първа среща от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. С няколко минавания на центъра за целия мач и едно единствено положение кипърският тим спечели с 1:0 и постави на карта съдбата на Андре-Вилаш-Боаш, който едва ли ще запази поста си, ако в реванша питерци не заличат пасива си.

Гола за АЕЛ отбеляза Лукаш Гикиевич в 63-ата минута с глава. Малко по-късно Аксел Витсел си изкара червен картон за удар без топка и остави питерци с 10 човека. Преди гола Зенит държеше мача под контрол и пропусна 4-5 отлични възможности, но липсата на концентрация у Хълк, Дани и компания позволи на домакините да оцелеят.

В стартовата единайсеторка на Петев присъстваха само двама кипърци - защитниците Валентинос Сиелис и Мариос Николау. Сред останалите титуляри имаше футболисти от Бразилия, Испания, Португалия, Франция, Мароко и Полша.
Андре Вилаш-Боаш можеше да разчита на всичките си звезди, начело с Хълк и новото попълнение Есекиел Гарай. Двамата се присъединиха към тима само преди седмица, но въпреки изоставането в подготовката, започнаха от първата минута. Хосе Саломон Рондон и Андрей Аршавин останаха на пейката, а триото в атака оформиха Дани, Хълк и Александър Кержаков.

Първото полувреме премина при тотално надмощие на руснаците, които обаче направиха няколко сериозни пропуска пред вратата на Фегруш. Още в 5-ата минута Хълк намери непокрития Дани, но той не уцели добре топката и я прати в аут. Последваха шут над вратата на Кержаков и добро спасяване на вратаря на АЕЛ, който парира изстрел на Хълк. Аксел Витсел също можеше да се разпише, но след негов удар топката рикошира в защитник на кипърския тим и излезе
в корнер.

Бразилецът беше най-активният футболист на Зенит. След негов пробив и пас в 24-ата минута оставеният сам на точката на дузпата Дани нацели десния страничен стълб. В края на полувремето действията се пренесоха в средата на терена, но играчите на Петев така и не организираха нито една по-интересна атака към вратата на Юрий Лодигин.

Веднага след почивката Дани за пореден път направи по-трудното и прати топката в ръцете на Фегруш, вместо да я насочи в някой от ъглите. Следващото интересно положение беше с участието на Хълк, който от въздуха стреля в аут.

Обръчът около вратата на АЕЛ се затягаше все повече, но ударите на футболистите на Зенит бяха неточни. В 64-ата минута домакините за пръв път се задържаха по-продължително в противниковата половина и откриха резултата. Гола отбеляза централният нападател Лукаш Гилиевич с глава след центриране на резервата Бебе. Ситуцията за отбора на Вилаш-Боаш стана още по-тежка само две минути след гола. Витсел беше провокиран от играч на АЕЛ и го удари, за
което веднага получи червен картон.

С човек по-малко за Зенит стана трудно, а домакините използваха всяка възможност, за да лежат по терена и да печелят време. Чак в 88-ата минута гостите се добраха до възможност да изравнят, но включилият се в предни позиции Гарай не можа да овладее топката и тя попадна в ръцете на Фегруш.

АЕЛ (ЛИМАСОЛ) - ЗЕНИТ 1:0
1:0 Гикиевич (63)

АЕЛ (4-2-3-1): Фегруш; Карлитос, Каду, Сиелис, Едмар; Гуидилейе, Николау; Сардинеро (69 - Тагбаюми), Зезиньо (60 - Бебе), Даниелзиньо (77 - Елефтериу); Гикиевич
Старши треньор: И. Петев
ЗЕНИТ (4-3-3): Лодигин; Анюков (73 - Смолников), Гарай, Нето, Кришито; Витсел, Файзулин, Тимошчук; Хълк, Кержаков (60 - Рондон), Дани (69 - Шатов)
Старши треньор: А. Вилаш-Боаш

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Каду, Зезиньо, Сиелис, Елефтериу (А); Кришито, Файзулин (З)
ЧЕРВЕН КАРТОН: Витсел (66)