Бразилия разплака Италия след 3:0 на полуфинала

Настоящият световен шампион по волейбол Бразилия се класира за 14-ти път в историята си на финала в Световната лига. Волейболистите на "Селесао" буквално разплакаха домакина на финалите на тазгодишното издания Италия, след като ги победи категорично с 3:0 (25:11, 25:23, 25:20) във втората полуфинална среща, играна тази вечер пред около 8000 зрители в зала "Нелсън Мандела Форум" във Флоренция.

По този начин бразилците се класираха за втора поредна година големия финал, където ще имат шанса да гонят рекордна 10-та титла в Лигата. Там бразилският тим ще срещне САЩ, които по-рано днес надиграха дебютанта на финалите Иран също с 3:0 гейма. От друга страна "Скуадра адзура" за пореден път изпусна възможността да играе на финал за първи път от 2004 година насам и отново ще спори за бронзовите медали. Финалът между Бразилия и САЩ е утре (20 юли) от 21,30 часа, а преди това от 18,30 часа българско време е мачът за бронза между Италия и Иран.

В началото на първия гейм на мача "Селесао" затрудни максимално италианците със силния си сервис и след отлични изяви на Рикардо Лукарели и Лукаш Сааткамп поведоха с 8:3 и 11:4. Разликата се запази до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:7. До края на гейма бразилските волейболисти продължиха със силната си игра и го взеха с разгромното 25:11.

Втората част тръгна по-добре за "адзурите", които успяха да дръпнат с 8:5 след няколко грешки в атака на Бразилия. Постепенно бразилците изравниха при 11:11 и дори поведоха с 13:11 след серия от отлични сервиси на разпределителя Бруно Резенде. Втората техническа пауза дойде при 16:13 за "Селесао", след което разликата набъбна до 23:17. В този момент на линията за начален удар за Италия застана Симоне Бути. Благодарение на неговите сервиси и страхотни изяви на първа линия на Симоне Пароди италианците стопиха изоставането си до 22:23. В крайна сметка Бразилия затвори и втория гейм в своя полза при 25:23 след сервис в аут на Бути, който дойде след поискано видео повторение от страна на Бернардо Резенде, и мощна контра на Рикардо Лукарели.

Третият гейм започна равностойно до 7:7, след което Бразилия поведе отново благодарение на Лукаш Сааткамп, Рикардо Лукарели и Уолъс Де Соуса. "Селесао" запази преднината си до крайното 25:20 след поредна грешка от сервис на Иван Зайцев, с което бразилците спечелиха мача с 3:0 и се класираха за финала.

Най-полезни за бразилския тим станаха Рикардо Лукарели (1 блок, 1 ас и 61% ефективност в атака) и Лукаш Сааткамп (4 блока, 1 ас и 86% ефективност в атака) съответно с 13 и 11 точки за победата. За "адзурите" влезлият като резерва Симоне Бути (77% ефективност в атака) и звездата Иван Зайцев (1 блок и 42% ефективност в атака) завършиха със скромните 10 и 9 точки.

ИТАЛИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (11:25, 23:25, 20:25)
ИТАЛИЯ: Симоне Пароди 7, Иван Зайцев 9, Филипо Ланца 7, Драган Травица, Матео Пиано, Емануеле Бирарели 5 - Салваторе Росини-либеро (Лука Ветори 1, Симоне Бути 10, Микеле Баранович, Луиджи Рандацо)
Старши-треньор: Мауро Беруто
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Уолъс Де Соуса 10, Сидао 10, Мурильо Ендрес 3, Рикардо Лукарели 13, Лукаш Сааткамп 11 - Марио Жуниор-либеро (Леандро Висото, Рафаел Де Оливейра)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.