САЩ на финал в Световната лига след бързо 3:0 над Иран

Волейболистите от националния отбор на САЩ се класираха на финала в тазгодишното издание на Световната лига. Момчетата на селекционера Джон Спероу биха категорично дебютанта на финалите Иран с 3:0 (25:18, 25:22, 25:16) в първия полуфинал на финалния турнир, игран тази вечер пред около 7000 зрители в зала "Нелсън Мандела Форум" във Флоренция.

Така американците ще играят за трети път в историята си на финала на Лигата и за първи след 2012 година, когато загубиха от Полша с 0:3 в "Арена Армеец". "Янките" имат и една титла в най-комерсиалния комерсиален турнир през 2008 година. На финала утре САЩ ще излязат срещу победителя от големия сблъсък между домакините от Италия и Бразилия във втората полуфинална среща по-късно тази вечер. Иран пък ще спори за бронза срещу загубилия полуфинала между "адзурите" и "Селесао". Големият финал на Световната лига е утре (20 юли) от 21,30 часа, а преди това от 18,30 часа българско време е спорът за бронзовите медали.

Първият гейм на мача започна напълно равностойно до 8:8, след което американците дръпнаха с 16:11 след успешни атаки на Тейлър Сандър, Максуъл Холт и Дейвид Лий. В крайна сметка САЩ спокойно взеха гейма с убедителното 25:18 след нова атака на Сандър. В началото на втората част "янките" бързо дръпнаха с 8:5 след отлични атаки на звездата Матю Андерсън, Сандър и Шон Рууни. Въпреки усилията на иранците момчетата на треньора Джон Спероу стигнаха до геймбол при 24:22. Именно при 24:22 бе ключовия момент, когато Дейвид Лий направи ас, с което иранците бяха пречупени. Третият гейм мина изцяло под диктовката на САЩ - 25:16 и 3:0.

Над всички за американския тим бе Тейлър Сандър със 17 точки (1 ас и 80% ефективност в атака), а Шон Рууни (2 блока, 45% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане) и Дейвид Лий (3 блока, 2 аса и 86% ефективност в атака) добавиха по 11 точки за победата. За иранците Амир Гафур завърши със скромните 10 точки.
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 2, Фархад Гаеми 5, Мохамад Мусави 7, Амир Гафур 10, Моджтаба Мирзаджанпур 5 - Фархад Зариф-либеро (Мехди Махдави, Реза Гара, Адел Голами 5, Саеед Мостафаванд 2, Пуря Фаязи 1)
Старши-треньор: Слободан Ковач
САЩ: Матю Андерсън 9, Шон Рууни 11, Тейлър Сандър 17, Дейвид Лий 11, Майка Кристенсън 2, Максуъл Холт 10 - Ерик Шоджи-либеро
Старши-треньор: Джон Спероу.