Уникално! Русия би Иран с 3:2, след като загуби гейм с 35:37 и губеше в тайбрека с 1:5 (видео)

Победителите в Световната лига от 2013 година от Русия започнаха с труден, но сладък, успех участието си във финалния турнир, който се провежда в "Нелсън Мандела Форум" във Флоренция. "Собрная"победи изключително трудно дебютанта Иран с 3:2 (18:25, 25:18, 25:21, 35:37, 15:8) пред 3700 зрители.

Голяма част от феновете по трибуните бяха ирански запалянковци, които караха момчетата на сръбския селекционер Слободан Ковач да се чувстват като домакини във Флоренция.

Волейболистите на Иран започнаха доста по-добре мача и окрилени от своите верни привърженици наложиха пълна доминация срещу Русия. Резултатът не закъсня и момчетата на Слободан Ковач спечелиха първата част с 25:18.

Притиснати до стената, руснаците вдигнаха оборотите, но най-вече намалиха грешките и успяха бързо да изравнят до 1:1 гейма, след като спечелиха втората част с 25:18, след като високият 218 сантиметра Дмитрий Мусерский се разигра.
Третият гейм бе доста равностоен до самия му край, но грешките от начален удар на "персите" се оказаха фатални в таза част и Русия спечели с 25:21.

Истинският спектакъл настъпи в 4-ия гейм, който продължи 47 минути! Волейболистите на Иран показаха много сърцата игра и успяха да вкарат мача в тайбрек след драматично 37:35. Успехът в този гейм взриви  феновете на Иран в залата, които шумно подкрепяха любимците си.

В тайбрека Иран поведе с 5:1, но това не бе достатъчно, за да преклонят глава руските волейболисти, които не само че изравниха, а и поведоха с 12:7, за да триумфират след 15:8 и спечелят мача с 3:2 гейма.

Дмитрий Мусерский се отличи с 20 точки (1 ас, 5 блока), а Сергей Савин добави 12 точки за успеха на Русия.

Амир Гафур заби със страхотните 30 точки (1 блок).

Иранските фенове по трибуните на "Нелсън Мандела Форум" издигнаха плакат в подкрепа на жените в персийската страна. Както е известно, в Иран на волейболни мачове не са допускани фенките поради религиозни причини.

Днес е дербито в тази група на финалите във Флоренция Русия - Бразилия. Мачът е отново с начален час 18,30 часа.

ИРАН - РУСИЯ 2:3 (25:18, 18:25, 21:25, 37:35, 8:15)
ИРАН: Саейд Маруфлакрани 2, Фархад Гаеми 14, Мохамад Мусави 11, Адел Голами 11, Амир Гафур 30, Моджтаба Мирзаджанпур 4 - Фархад Зариф-либеро (Абдолреза Ализадех-либеро, Пурия Фаязи 1, Мехди Махдави, Армин Ташакори, Реза Гара, Милад Ебадипур 8)
Старши-треньор: Слободан Ковач
РУСИЯ: Николай Апаликов, Сергей Гранкин 1, Николай Павлов 17, Денис Бирюков 1, Дмитрий Мусерский 20, Дмитрий Илиних 8 - Артьом Ермаков-либеро (Алексей Спиридонов 10, Сергей Савин 10, Артьом Волвич 11, Денис Земчьонок)
Старши-треньор: Андрей Воронков