Литекс рухна, груба грешка провали "оранжевите" срещу корави унгарци (видео+галерия)

Отборът на Литекс допусна тежко домакинско поражение с 0:2 срещу унгарския Дьошгьор в първа среща от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Милан Немет отбеляза гол в 83-ата минута след груба грешка на Васил Божиков, който изгуби топката в наказателното поле и позволи на Богнар да асистира на своя съотборник. В 90-ата минута Грумич довърши ловчанлии с второ попадение.

На старта в Лига Европа Дьошгьор елиминира малтийския Биркиркара, а Литекс нямаше проблеми с молдовския Верис, но сега ловешкия тим се нуждае от чудо в реванша, за да продължи напред в турнира.

Литекс - Дьошгьор

"Оранжевите" започнаха силно и още в 30-ата секунда Данило Асприля бе изведен в отлична позиция от Армандо Ваюши, но стреля в тялото на вратаря. Минута след това албанецът стреля покрай вратата след заучено изпълнение на свободен удар. В 6-ата минута изстрел на Петър Златинов от границата на наказателното поле също излезе в аут.

В 8-ата минута унгарците отправиха първи удар към Винисиус Баривйера, но бразилецът отрази.

В 17-ата минута Златинов направи самостоятелен пробив отляво и стреля, но Антал не допусна да бъде преодолян. Малко по-късно Омар Косоко се оказа на добра позиция, но ударът му мина високо над вратата. Натискът на ловчанлии продължи и в 32-ата минута Косоко отново не бе точен след подаване на Асприля.

Гостите бяха много близо до гол в 37-ата минута, когато Егершеги бе оставен непокрит след корнер, но не успя с глава да насочи топката в очертанията на вратата. В 44-ата минута Винисиус направи сериозна грешка, сервирайки кълбото на Егершеги, който стреля в опразнената врата, но там бе застанал Николай Бодуров и с глава изби в ъглов удар.

Божиков пък трябваше да се намесва решително при първата атака на унгарския тим секудни след началото на втората част. Домакините отговориха с мощен шут на Вилмар Джордан от сериозна дистанция, но стражът на съперника спаси. В 54-ата минута Гостуни изпълни опасно пряк свободен удар, но топката мина на сантиметри от вратата.

Последва дълъг период на надлъгване между двата отбора, в който интересни положения липсваха. Чак в 71-ата минута Косоко отправи удар с глава, но за пореден път днес не бе точен.

В 83-ата минута Божиков се забави с изчистването на една топка на границата на наказателното поле, Боднар я отне и нахлу, след което подаде пред голлинията, където Немет подложи крак и даде преднина на своите.

В 90-ата минута унгарците нанесоха решителен удар, след като организираха отлична контраатака. Те се възползваха от разредените пространства в защитата на Литекс, топката стигна до Грумич, чийто изстрел не остави шанс на Винисиус.

Лига Европа, втори квалификационен кръг:

ЛИТЕКС - ДЬОШГЬОР 0:2
0:1 Немет (83)
0:2 Грумич (90)

ЛИТЕКС (4-2-3-1):
Винисуис; С. Попов, Бодуров, Менди, Божиков; Бумал (60-Руменов), Златинов; Асприля (82-Цветанов), Косоко (77-Цветков), Ваюши; Джордан
Старши треньор: Красимир Балъков

ДЬОШГЬОР (4-2-3-1):
Антал; Дебрецен, Окука, Немет, Кадар; Егершеги, Хушич; Барчи (51-Богнар), Гостуни (59-Грумич), Елек; Бача (79-Марянович)
Старши треньор: Томислав Сивич

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Ваюши, Цветанов (Л): Окука, Гостуни, Бача, Егершеги (Д)
СЪДИЯ: Мариос Панай (Кипър)
СТАДИОН: "Градски", Ловеч

снимки: pfclitex.com