Шампион и №1! Джокович спечели за втори път "Уимбълдън" след велик финал с Федерер (ГАЛЕРИИ + ВИДЕО)

Водачът в схемата Новак Джокович е новият шампион на "Уимбълдън". Сърбинът спечели изключително оспорвания и драматичен финал с поставения под №4 Роджър Федерер с 6:7 (7), 6:4, 7:6 (4), 5:7, 6:4. Това е втори триумф на Ноле на "Уимбълдън" след 2011 година, като сърбинът е и новият №1 в света. Джокович сваля от върха в ранглистата на ATP испанеца Рафаел Надал.

Виктория и Дейвид Бекъм, принц Уилям и още знаменитости гледат финала на "Уимбълдън" Федерер взе много оспорвания първи сет след тайбрек - 7:6 (7). Във втория сет 27-годишният Джокович се пребори за ранен пробив и това му позволи да вземе тази част с 6:4. В третия сет отново имаше тайбрек, но този път в него надделя Джокович - 7:6 (4). Четвъртият сет бе изключително драматичен. В него Джокович на два пъти успяваше да стигне до пробив, но на два пъти Федерер го връщаше. При 5:5 швейцарецът спечели още веднъж подаването на съперника си и това му позволи да изпрати мача в пети сет, като Роджър спаси и мачбол в десетия гейм при 30:40 и сервис на Федерер. В решаващия пети сет Федерер първи стигна до брейкпойнт, но не успя да го реализира. При 4:5 Федерер сервираше за оставане в мача, но при 15:40 бе изправен пред нови 2 мачбола за Джокович. Още първият бе реализиран и сърбинът е новият шампион на "Уимбълдън".

Виктория и Дейвид Бекъм, принц Уилям и още знаменитости гледат финала на "Уимбълдън" Това бе 17-а победа от 35 мача за Джокович срещу Федерер. Двамата тенисисти изиграха фантастичен мач, в който показаха най-доброто от себе си и се бореха до последно. В крайна сметка обаче битката бе спечелена от Джокович, който вече има 7 титли от "Големия шлем" и общо 45 трофея на сингъл в кариерата си. Със седмия си мейджър трофей Джокович се изравни с легенди като Матс Виландер и Джон Макенроу и изпревари своя треньор Борис Бекер и треньора на Федерер Стефан Едберг, които имат по 6. Федерер пък остава със 79 титли на сингъл в кариерата си. 32-годишният швейцарец имаше възможност да стане най-възрастният шампион на "Уимбълдън" в Откритата ера. Той не успя да прибави към колекцията си рекордна 18-а титла от "Големия шлем" и осма на "Уимбълдън". Федерер все пак продължава да дели първото място с Пийт Сампрас и Уилям Реншоу, които са единствените с по 7 титли на "The Championships" за всички времена.

Джокович е новият шампион на "Уимбълдън" Срещата започна с лесно спечелен сервис-гейм за сърбина, докато Федерер имаше известни проблеми в откриващото си подаване, в което се стигна до равенство. Швейцарецът обаче не допусна да се стигне до точка за пробив и изравни резултата в първия сет - 1:1. Джокович печелеше значително по-лесно сервис-геймовете си в първите минути, но постепенно двамата тенисисти се разиграха и сътвориха прекрасни точки.

Джокович е новият шампион на "Уимбълдън" В крайна сметка, в първия сет нямаше нито една точка за пробив и всичко трябваше да се реши в тайбрек. Още в първата му точка Федерер направи мини-пробив след воле в аут на мрежата на сърбина и това позволи на швейцареца да поведе с 3:0 точки, а после и с 4:2. Джокович обаче не се предаде, спечели следващите три точки и излезе напред в резултата при 5:4. При 5:5 лека грешка от форхенд на Федерер донесе сетбол на Джокович. Сърбинът обаче не успя да вкара първи сервис в следващата точка, а секунди по-късно с удар на линията Федерер успя да се измъкне и да изравни за 6:6. При 7:6 Джокович имаше втори сетбол, но вече при сервис на швейцареца. С два страхотни сервиса Роджър поведе с 8:7 и сега вече сетбол имаше Федерер. Ноле допусна непредизвикана грешка в следващото разиграване и сетът приключи в полза на швейцареца.

Джокович е новият шампион на "Уимбълдън" В първия гейм на втория сет се стигна и до първата точка за пробив - в полза на Джокович. Федерер я отрази, но Джокович си спечели още една. Тя също бе спасена и в крайна сметка Федерер удържа подаването си. В третия гейм обаче двойна грешка донесе нов брейкпойнт за Джокович и този път сърбинът го реализира - с минаващ удар, при който излезлият на мрежата швейцарец не успя да стори нищо. При 2:1 за Джокович на корта се появи физиотерапевт, който прегледа крака на Ноле. Следващият гейм бе много оспорван, Джокович поведе с 40:0, но се стигна до равенство. Сърбинът все пак успя да удържи подаването си, при това без даде брейкпойнт на съперника - 3:1. При 5:4 Джокович сервираше за сета, но при 30:30 сбърка форхенд и това донесе първата точка за пробив на Федерер в мача. Джокович обаче запази спокойствие и успя да вземе подаването си, а с това и втория сет.

Джокович е новият шампион на "Уимбълдън" В третия сет и двамата тенисисти сервираха на много високо ниво и не даваха шансове на съперника в своите подавания. В един от геймовете, в които сервираше, Федерер дори направи 4 поредни аса. При 5:5 обаче Ноле притисна Роджър, който трябваше да отразява две точки за пробив. Сервисът дойде на помощ на швейцареца и с няколко поредни прекрасни начални удара Федерер удържа подаването си. Отново сетът трябваше да се реши с тайбрек, но в него този път надделя Джокович. Сърбинът бе далеч по-стабилният играч на корта в тайбрека и със 7:4 точки сложи край на тази част, като се доближи само на сет до титлата.

Триумфът на Ноле В четвъртия гейм на четвъртия сет изглеждаше, че Джокович нанася решаващия си удар в мача. Той стигна до 0:40 при сервис на Федерер и въпреки че швейцарецът първоначално се измъкна, изравнявайки за 40:40, сърбинът си спечели нова точка за пробив и я реализира - 3:1. Федерер обаче не мислеше да развява бялото знаме и успя да върне незабавно пробива - първи за него в срещата. Още в следващия гейм обаче Джокович успя отново да стигне до пробив и този път го затвърди - 5:2.

Триумфът на Ноле При 5:3 Ноле сервираше за трофея, но Федерер даде всичко от себе си и успя да се добере до нов пробив и да остане в битката. В 10-ия гейм Федерер сервираше за оставане в мача и отново имаше проблеми. При 30:40 той дори трябваше да спасява мачбол и драмата бе пълна. Сервис на швейцареца бе даден в аут, но той поиска намесата на системата за видеоповторения "Ястребово око" и тя показа, че топката е кацнала върху линията. Това означаваше ас и спасен мачбол. Федерер се пребори за гейма и изравни за 5:5. Сега психологическото предимство изглеждаше на страната на Федерер - грешки на Джокович доведоха до 0:40 в следващото подаване на сърбина. Джокович спаси първите два брейкпойнта, но при третия се пропука и Федерер проби за 6:5. Швейцарецът не спря дотук, успя да спечели пети пореден гейм и изпрати мача в пети сет.

Триумфът на Ноле При 2:1 за Джокович в петия сет сърбинът взе медицински таймаут заради проблем с десния крак. Битката продължи с пълна сила в петия сет и при 3:3 Федерер имаше брейкпойнт, но Джокович го отрази и се пребори за подаването си. В следващия гейм пък Федерер бе притиснат до стената, сервирайки при 15:40. Швейцарецът обаче се спаси, а след това отрази и трети брейкпойнт - с виртуозна игра на мрежата, след което изравни за 4:4. В десетия гейм обаче Джокович имаше нови два мачбола - при 15:40 в подаването на Федерер. Швейцарецът този път капитулира и бекхенд в мрежата на Роджър сложи край на този невероятен мач.

Триумфът на Ноле Шампионът Джокович прибави 2000 точки към актива за ранглистата и 1 760 000 паунда към банковата си сметка, докато Федерер трябва да се утеши с 1200 точки и 880 000 паунда.