Страхотна игра, но тежък съперник - Григор не издържа срещу Джокович (видео+галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров не успя да сбъдне голямата си мечта и да достигне до финала на Откритото първенство на Великобритания. В изключително оспорван и равностоен сблъсък на централния корт в "Ол Ингланд Клъб" в Лондон поставеният под номер 11 българин отстъпи с 4:6, 6:3, 6:7(2), 6:7(7) срещу лидера в схемата Новак Джокович (Сърбия). Това бе първи 1/2-финал в надпревара от Големия шлем в кариерата на 23-годишния хасковлия и той влиза в историята на българския тенис с това постижение. Днешният му противник обаче показа класа, разчиташе на солидния опит зад гърба си и това даде резултат в ключовите моменти на срещата.

Гришо загуби първия сет срещу Джокович с 4:6, но с напредването на дуела родният талант заигра доста по-агресивно и след пет поредни гейма в своя полза взе втората част с 6:3. Третият сет бе спечелен от сърбина след 7:2 точки в тайбрека. В четвъртата част българинът имаше общо четири сетбола, но ги пропиля и след нов тайбрек напусна "Уимбълдън" само на крачка от финала. Сред публиката бяха родителите на Григор, както и приятелката му - Мария Шарапова.

Григор срещу Джокович пред погледа на Маша
Очакваният с голям интерес двубой между Григор и Джокович започна с убедителен гейм за българина. Той взе подаването си без проблеми, но същото стори и опонентът му за 1:1. Поставеният под номер 11 в основната схема хасковлия взе на нула третия гейм след чудесни бекхенди и стабилен сервис. При 1:2 обаче Джокович изстреля три аса и изравни. Силният вятър в Лондон сякаш оказа влияние върху играта и в петия гейм Гришо направи двойна грешка за 0:30, а след това сбърка и от бекхенд. Така сърбинът получи три поредни точки за пробив. Джокович бе улеснен максимално и след форхенд в аут на българина пробивът бе факт - 3:2. След това шампионът от изданието през 2011 година бе непоколебим и с чудесен сервис-гейм затвърди преднината си за 4:2. На няколко пъти в тази част българският тенисист излизаше на мрежата и това му донесе успех в осмия гейм. Той обаче допускаше и повече непредизвикани грешки от крайно мобилизирания и използващ страхотно първия си сервис Джокович. 27-годишният сърбин се справи чудесно с бекхенд слайсовете на Димитров и не допусна разликата от един пробив да бъде стопена до края на сета. Тази първа част продължи 27 минути, а Ноле я затвори с гейм на нула при 6:4.

Изключително динамично и интригуващо се разви втората част на дуела. Григор продължи да изпитва проблеми с началния си удар. Той направи две двойни грешки, а след сбъркан бекхенд трябваше да отразява брейкпойнт в третия гейм. Димитров не се справи със задачата и след намесата на мрежата сърбинът отново стигна до пробив - 2:1. В четвъртия гейм ролите се размениха и сърбинът трябваше да спасява подаването си. Неприятно подхлъзване на Гришо обаче му попречи да се възползва от ситуацията и така и не реализира пробив.

Джокович блесна с великолепен бекхенд ретур по правата при подаването на Димитров в петия гейм, а малко след това хасколвията си заслужи овациите на публиката с успешно стоп-воле. Двойните грешки обаче продължиха да бъдат проблем за Гришо. Той направи и пореден пропуск от бекхенд, което доведе до нова точка за пробив за сърбина. Българинът обаче не се пропука, неутрализира опасността с ас и спечели подаването си за 3:2. В следващия гейм първата ни ракета нанесе своя удар. Юношеският шампион от изданието през 2008 година стигна до два брейкпойнта и въпреки че не съумя да се възползва от първия, при втория пробивът бе върнат - 3:3. Все по-агресивната игра на Димитров даде резултат. Той продължи да тормози съперника си с изпълненя в близост до мрежата, а при 4:3 за нашето момче дойде и новият шанс за пробив. Джокович сякаш загуби концентрация, непредизвиканите му грешки зачестиха и той отново загуби подаването си за 3:5. Сервирайки за частта, Григор изпусна един сетбол, но при втория задачата бе изпълнена - 6:3 след пет поредни гейма в полза на българина. Именно при последната точка в сета Ноле поиска "ястребово око", но сбърка и разиграването бе отсъдено в полза на Димитров.

В третата част битката бе наистина голяма. Имаше само една възможност за пробив в този сет и тя бе за Григор. Българинът обаче не успя да се възползва. Хлъзгавият корт принуждаваше двамата тенисисти да излизат все по-често на мрежата, а впечатление направи и чудесното движение по корта на Димитров. Сетът се движеше гейм за гейм до 3:3, когато хасковлията стигна до точка за пробив, но Джокович го отрази след великолепен печеливш удар от бекхенд. Първият сервис създаваше проблеми на Гришо и в тази част и това си пролича и в осмия гейм, когато се пребори трудно за подаването си. От своя страна, сърбинът бе далеч по-уверен при началния си удар и взе на нула гейма си за 5:4. Двамата 1/2-финалисти направиха чудесно разиграване на мрежата в десетия гейм, а победител излезе Димитров. Чудесните сервиси на Ноле не спряха и така логично се стигна до тайбрек. В него Гришо допусна минипробив след сбъркан бекхенд за 1:2, а след това сякаш настъпи срив в представянето на българина. Той изоставаше с 2:4 при размяната на полетата в тайбрека, а след това така и не записа точка. Димитров направи двойна грешка за 2:5, а малко по-късно Джокович спечели тайбрека със 7:2 точки.

Четвъртата част бе непредсказуема, с много подхлъзвания - предимно на българина, но и с майсторски изпълнения и на двамата тенисисти. Григор стартира уверено с гейм на нула, но самочувствието му сякаш се изпари в третия гейм. Тогава той направи три поредни двойни грешки, а след форхенд аут загуби на нула подаването си за 1:2. Авансът на Джокович обаче не се задържа дълго и той се пропука още в следващия гейм за 2:2. От този момент силите на корта бяха напълно изравнени, а на моменти хасколвията даже превъзхождаше носителя на шест титли от Шлема.

Сърбинът блесна с чудесен прехвърлящ удар в петия гейм, когато имаше два Григор срещу Джокович пред погледа на Маша брейкпойнта при 40:15. Григор показа характер, използва като оръжие сервиса си и с нови чудесни излизания на мрежата се измъкна от ситуацията. В следващия гейм двамата тенисисти си размениха ролите и Димитров имаше три брейкпойнта. Поредната порция подхлъзвания обаче попречи на най-добрия ни тенисист да стигне до желания пробив. На няколко пъти в изблик на ярост Ноле си позволи нецензурни думи и даже хвърли ракетата си във възхдуха. До края на тази част преобладаваха сервис-геймовете на нула, както и блестящите изпълнения в защита на Димитров. При 5:4 за Григор и удар от воле на линията той имаше сетбол, но Джокович го спаси със солиден сервис. Сърбинът удържа подаването си за 5:5, а след това последваха убедителни сервис-геймове на нула и за двамата тенисисти. Така отново тайбрек трябваше да реши изхода на частта.

За разлика от предишния тайбрек обаче този път ранната инициатива бе в ръцете на българския талант. Григор поведе с 4:2, а след това и с 6:3 точки. Въпреки солидения аванс в тайбрека Димитров не намери начин да затвори частта при тези три нови възможности. Двойна грешка на Димитров при 6:6 точки даде мачбол на сърбина, но световният номер 2 не съумя да я използва правилно. Вторият шанс на Джокович да сложи край на мача дойде при 8:7 и този път той не сгреши. Така след 3 часа и 2 минути здрава битка и страхотно представяне на Григор Димитров той все пак напусна най-престижния турнир от "Голямата четворка".

Това бе пети двубой между Гришо и Джокович, като бившият номер 1 в света вече има четири победи. Ноле се класира за третия си финал на "Уимбълдън" и общо 14-и в надпревара от Шлема. Лидерът в схемата на турнира може да се върне на върха в световната ранглиста, ако успее да вдигне трофея в неделя. На финала Джокович очаква победителя от мача между седемкратния шампион Роджър Федерер (Швейцария) и Милош Раонич (Канада).

С великолепното си представяне в Лондон Григор си осигури влизане в Топ 10 на световната ранглиста и от понеделник ще заеме 9-ото място. За достигането си до 1/2-финалите българинът си заслужи чек за 440 000 паунда и 720 точки за световната ранглиста.

Димитров остави в статистиката на днешния мач 15 аса, но и нетипичните 8 двойни грешки. При Джокович директните точки от сервис бяха 17, а двойните грешки - 2. Печелившите удари на сърбина бяха 45 - с 3 по-малко от тези на Григор. Непредизвиканите грешки на Ноле обаче бяха по-малко - 26 срещу 33 на българина.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ МЕЖДУ ГРИГОР ДИМИТРОВ И НОВАК ДЖОКОВИЧ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!