Чужденци завоюваха призовите места на "Купа Пампорово"

Англичани, румънци и турци се качиха на почетната стълбичка на двата старта в Пампорово

Този уикенд в родопския ни курорт Пампорово са проведе най-голямото международно състезание по планинско колоездене в дисциплини спускане и крос кънтри за годината.
Събитието беше от престижния клас 1 и беше включено в календара на Международния колоездачен съюз. В оспорваната надпревара се включиха близо 200 състезатели от страната и чужбина, които се бориха за призовите места в отделните категории.
Съботният ден беше посветен на олимпийската дисциплина крос кънтри, като финалите на състезанието започнаха точно в 13:00 и бяха съпътствани с дъжд и градушка. Лошото време не успя да уплаши състезателите, но за сметка на това изключително ги затрудни и направи обиколките им по 4200 метровото трасе доста по-трудни и натоварващи.
Въпреки това състезателите показаха завидни умения и издръжливост, като най-добро време за преминаване на техничното трасе успя да даде турчинът Абдулкарид Келеции, който завърши първата си обиколка с време малко повече от 15 минути, но при следващите обиколки той изгуби преднината си и успя финишира втори с разлика от 16 секунди. Първи стана румънецът Тудор Опреа, следван от сънародника си Логиган Лусиан на трето място.
В отворените категории най-добри резултати показаха Илко Илиев при ветераните, Анелия Карагьозян при дамите и Димитър Дамянов при юношите. Всички победители получиха парични и предметни награди.
В неделния ден, когато се проведоха финалите при спускането, времето беше благосклонно към състезатели, организатори и публика и цял ден грееше слънце, което успя да поизсуши иначе мокрото и кално трасе.
Спускачите трябваше да се преборят с техничното трасе с дължина 1800 метра, изпълнено с множество мокри корени, камъни и големи скокове, като го преминат за най-кратко време.
Най-добър резултат успя да постигне англичанинът Джордж Белк, който спря часовника на 2.21 минути и заслужено спечели първото място. На второ място с разлика 1.71 секунди от най-доброто време успя да се класира миналогодишният победител в състезанието Робърт Смит (Великобритания), следван от сънародника си Ник Геогеган. Най-добро време от българите в елитната категория успя да даде една от младите ни надежди – 17-годишният Мартин Бочуков, който успя да се класира на 5-о място.
В отворените категории състезанието също беше много оспорвано и интересно.
При мъжете най-бърз беше Христо Тодоров от отбора на TrueRiders/FourTwenty с време 2.32.74 минути следван от гърка Йоанис Йоано само на 28 стотни след него, а трети остана Стиван Стефанов.
При юношите най-добро време даде румънецът Себастиян Грошу, следван от Мартин Ненчев и Йоан Петков.  В категорията на ветераните на почетната стълбичка се качиха Добри Добрев, Димитър Митрев и Антон Настев с завидна преднина пред всички чужденци в тази група.
Първото място при жените завоюва Мануела Дренска с време 3.14.17 минути, следвана от Ани Томева и Йоанна Великова. При участниците с твърди рамки (категория хардтейл) най-добре се представи Павел Георгиев, следван от Николай Мичев и Димитър Мънев.  За всички призьори бяха осигурени много парични и предметни награди.
Състезанието се организира от Консепт Криейтив и Велопарк Пампорово с подкрепата на община Смолян.