Великолепно начало за Григор на "Уимбълдън" (видео)

Поставеният под номер 11 в основната схема Григор Димитров преодоля без проблеми първия кръг на Откритото първенство на Великобритания. Най-добрият ни тенисист надделя със 7:6(1), 6:3, 6:2 срещу 150-ия в световната ранглиста Райън Харисън (САЩ) и така очаква в следващата фаза в "Ол Ингланд Клъб" победителя от мача между Люк Савил (Австралия) и Доминик Тийм (Австрия). 23-годишният Димитров и година по-младият от него американец не се бяха срещали в официална среща до този момент.

Мачът започна изключително равностойно, като и двамата тенисисти взимаха подаванията си без проблеми. Григор спечели откриващия си сервис гейм на нула, след което направи същото и в петия. На няколко пъти първата ни ракета използва тактиката сервис-мрежа, която му донесе успех. Харисън също демонстрира стабилност при собствен начален удар и не позволяваше на българския си противник да стигне до точка за пробив. Така сетът бе решен в тайбрек. Там Димитров бе истински господар. Американецът допусна много непредизвикани грешки, загуби с 1:7 точки и изостана в сетовете след 38 минути игра.

Развоят на тайбрека сякаш повлия на увереността на 22-годишния Харисън. Във втория сет той бе значително по-разконцентриран и неубедителен при подаванията си. Григор спечели поредния си сервис гейм на нула за 1:1, а малко по-късно реализира и пробив на нула за 3:2 след грешка на опонента от форхенд. Въпреки моментните проблясъци и добрите изяви на мрежата на непоставения в схемата Харисън, той така и не се възползва от своите шансове. В шестия гейм американецът можеше да върне пробива, след като поведе с 40:0 при сервис на българина. Димитров обаче показа характер и стигна до равенството 40:40. Хасколвията направи неприятна двойна грешка, която доведе до брейкойнт номер 4 в този гейм, но въпреки това Гришо спаси и него и не се пропука - 4:2. Първата ни ракета продължи с великолепните си сервиси, като взе на нула подаването си за 5:3. Следващият гейм се оказа последен в сета, след като Харисън направи двойна грешка в най-неподходящия момент и отстъпи в частта с 3:6.

В третия сет нямаше никакво съмнение кой е по-добрият тенисист на корта. Григор осъществи ранен пробив за 2:0, след което го затвърди безпроблемно и поведе с 3:0. Заемащият 13-ото място в световната ранглиста българин си заслужи аплодисментите на публиката със страхотни изпълнения в близост до мрежата, както и със завършващите си удари от бекхенд. Хасковлията, който е юношески шампион от "Уимбълдън" през 2008 година, стигна до три мачбола при 5:2 и сервис на Харисън. Димитров действа прибързано на мрежата и пропиля първия, но при втория грешка нямаше. Със страхотен диагонален удар Григор реализира нов пробив и сложи край на мача при 6:2 след час и 41 минути игра. Непосредствено след успеха българинът зарадва многобройните си почитателки с автографи.

За победата си в първия кръг най-добият ни тенисист защитава спечелените през миналата година 45 точки. Тогава Димитров отпадна във втория кръг след драматичен петсетов сблъсък с Грега Жемля (Словения).

Григор остави в статистиката на днешния двубой 4 аса и 3 двойни грешки, докато Харисън направи 9 директни точки от сервис и 4 двойни грешки. Хасковлията има предимство при печелившите удари - 36 срещу 23 за американеца. Непредизвиканите грешки на Григор бяха 17 - с 14 по-малко от тези на съперника му.