България падна за втори път с 2:3 в Словения

Б-националният отбор на България за жени записа трета поредна загуба в група А на Европейската лига, след като падна с 2:3 (21:25, 25:20, 25:18, 21:25, 10:15) при второто си гостуване на Словения в пристанищния град Копер.

Момичетата на Иван Петков трябва да съжаляват за поражението, след като водеха с 2:1, а в четвъртия гейм имаха своите шансове въпреки че изоставаха с 2:8.

Селекционерът Иван Петков заложи на следния стартов състав: като разпределителка започна капитанът Цветелина Николова, а по диагонала - Силвана Чаушева, в центъра стартираха Виктория Григорова и Нася Димитрова, а за посрещането се грижеха Гергана Димитрова и Симона Димитрова. Като либеро започна Жана Тодорова.

Началото бе равностойно, като първи се откъснаха с две точки българските момичета при 11:9. След това Словения изравни за 11:11, но със силни атаки на Симона Димитрова и стегнат блок, България отново дръпна с 14:11. Домакините обаче не се отказаха и направиха силна серия след техническото прекъсване, за да поведат със 17:16 и за да принудят Иван Петков да вземе прекъсване. Словенките продължиха да тормозят българското посрещане и увеличиха аванса си на 20:17. Така селекционерът на България използва и второто си техническо прекъсване в гейма. С много себераздаване на либерото Жана Тодорова и коварния сервис на Вики Григорова България намали на 19:21. Това обаче не бе достатъчно и Словения поведе в геймовете след 25:21.

Втората част започна доста лошо за българските волейболистки, които изоставаха с 1:4 и Иван Петков взе ранно прекъсване. С доста усилия България успя да стопи изоставането и да поведе с 13:12, а при второто техническо прекъсване - с 16:14. Постепенно българките увеличиха преднината си и направиха 22:17, а след това и 25:20 за 1:1.

Началото на третата част също бе доста трудно, след като Словения поведе с 3:0. Иван Петков взе бързо прекъсване, но домакините направиха и четвърта точка преди България да запише първа в този гейм. След това словенките започнаха да грешат по-често и резултатът бе изравнен за 5:5. Последваха три хубави сервиса на появиалата се като резерва Мирослава Паскова и България поведе с три точки - 8:5. Българските момичета играеха все по-добре и направиха 12:8. Тази преднина се оказа напълно достатъчна и България поведе с 2:1 след 25:18.

В четвъртия гейм България спечели първата точка, но след това Словения отново поведе с три за 4:1 и както стана в предишните два гейма Иван Петков взе прекъсване. При резултат 5:1 главният съдия Хайке Крафт от Германия показа жълт картон на селекционера на България за протести. Словения увеличи преднината си на 8:2 и като че ли задачата на българските момичета стана доста сложна. Въпреки това те намалиха изоставането си само на три точки при 15:18. В края на терена се появи и Милена Димова, която се включи силно, но все пак Словения взе тази част след 25:21 и вкара мача в тайбрек.

В тайбрека словенките започнаха по-настървено и поведоха с 3:0. Сервисът на Вики Григорова обаче отново се оказа силно оръжие за България, като след нейни начални удари резултатът стана 3:3. В крайна сметка домакините показаха повече характер и се поздравиха с нова изстрадана победа след 15:10 в тайбрека.