Голям Григор спаси мачбол и триумфира в "Куинс" пред погледа на Шарапова (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров, поставен под номер 4 в схемата, спечели четвъртата титла на сингъл в кариерата си на ниво ATP в петия си финал. 23-годишният хасковлия надделя в изключително оспорван мач с три тайбрека на финала на престижния турнир в "Куинс Клъб" в Лондон над поставения под №10 испанец Фелисиано Лопес с 6:7 (8), 7:6 (1), 7:6 (6). Заемащият 13-о място в световната ранглиста Григор спаси мачбол в края на втория сет, а в третия изоставаше с пробив, но въпреки това показа характер и се пребори за победата.

С триумфа си днес Димитров си гарантира 250 точки за световната ранглиста и 90 100 евро от наградния фонд, който е 711 010 евро.

Историческият триумф на Григор Димитров в "Куинс" Българинът грабна днес трета титла за годината, като вече има по един трофей на всички настилки през този сезон - на хард (в Акапулко), на клей (в Букурещ) и на трева (в "Куинс"). Григор е първият, който успява да направи това при мъжете през 2014 година. 32-годишният Лопес (№29 в световната ранглиста) пък остава с 3 титли, като вече има 7 загубени финала на ниво ATP.

Това бе вторият мач между двамата, като испанският левичар бе спечелил първия двубой между двамата досега - отново в "Куинс" преди 4 години - 6:2, 6:4 във втория кръг.

Историческият триумф на Григор Димитров в "Куинс" Димитров бе подкрепян днес от трибуните от приятелката си - шампионката на "Ролан Гарос" Мария Шарапова (Русия).

Освен всичко друго, финалът бе исторически. Той бе най-продължителният в историята на "Куинс" - 2 часа и 31 минути.

Историческият триумф на Григор Димитров в "Куинс" Двамата тенисисти още от самото начало на срещата влязоха в своеобразна "престрелка" от сервис-линията. Лопес направи 13 аса, но Димитров пласира два пъти повече - цели 27. Българинът допусна 6 двойни грешки, а испанецът - 5. В целия мач имаше общо два пробива - по един за всеки от двамата тенисисти в решаващия трети сет.

Историческият триумф на Григор Димитров в "Куинс" Григор започна мача с убедителен сервис-гейм на нула. Първата точка за пробив в срещата бе в шестия гейм при сервис на Лопес, когато се стигна до 30:40. Испанецът обаче отрази брейкпойнта с хубаво воле на мрежата и после се пребори за подаването си, изравнявайки за 3:3. До края на първия сет двамата печелеха с лекота геймовете, в които сервираха и дойде време за тайбрек. В него Лопес направи ранен мини-пробив и поведе с 3:1 точки, а след това и с 5:2. Българинът обаче върна мини-пробива и изравни за 5:5, след като затрудни максимално съперника си и той заби воле в мрежата. Лопес обаче поведе с 6:5, а при 9:8 испанският левичар реализира поредния си сетбол и спечели първата част.

Историческият триумф на Григор Димитров в "Куинс" Във втория сет двамата тенисисти печелеха без проблеми подаванията си до 6:5 за Лопес, когато Григор сервираше за оставане в мача. Двойна грешка и форхенд в аут на Димитров донесоха аванс от 15:30 на Лопес, а при следващата точка съдиите погрешно дадоха за аут топка на линията на българина. Това ядоса Григор, но той спечели преиграването на точката. При 30:40 обаче Лопес имаше първия си брейкпойнт в мача, а това означавше и мачбол. Испанецът не се възползва от втория сервис на Григор, рискува от ретур, но намери мрежата и хасковлията се спаси. Нашето момче се разигра в тези минути и се добра до тайбрек, в който направо размаза противника си. Тайбрекът започна с печеливш удар от ретур на българина, който поведе с 6:0 точки, след което направи двойна грешка, но въпреки това без проблеми затвори тайбрека със 7:1 точки.

Шарапова изгледа на живо голямата победа на Григор В третия сет вдъхновеният Григор започна с 40:0 в първия си сервис-гейм в частта, но Лопес изненадващо спечели 5 поредни точки и реализира първия пробив в мача. Лопес затвърди лесно пробива си и успяваше за известно време да поддържа аванса си от два гейма - 2:0, 3:1 и 4:2. В осмия гейм обаче Григор успя да се задържи в гейма на сервиращия Лопес и първо стигна до равенство, а след това с прекрасен ретур си спечели точка за пробив - първата за българина от дълго време. При брейкпойнта испанецът не издържа на напрежението, направи двойна грешка и резултатът бе изравнен - 4:4, а при 5:4 Димитров за първи път в третия сет излезе напред в резултата.

Историческият триумф на Григор Димитров в "Куинс" Третият сет също трябваше да се реши с тайбрек и в него двамата тенисисти дълго време не даваха шанс на съперника, вкарвайки първи сервиси. Първият, който не вкара първи сервис в този тайбрек бе Лопес и Григор получи мачбол при 6:5 точки, при това на свой на свой сервис. След ретура на Лопес обаче вторият удар на Григор не се получи, хасковлията не намери топката с центъра на ракетата от форхенд и тя излезе много далеч от очертанияна корта. При 7:6 обаче Димитров имаше втори мачбол, макар че този път той не бе на негов сервис. Григор обаче успя да влезе в разиграване и след удар в мрежата на Лопес двубоят приключи - с триумф на българския талант, който грабна голямата купа на турнир, печелен през годините от големи шампиони като Род Лейвър, Джими Конърс, Джон Макенроу, Борис Бекер, Стефан Едберг, Михаел Щих и Пийт Сампрас, а в по-ново време от Лейтън Хюит, Рафаел Надал, Анди Родик и Анди Мъри.

Историческият триумф на Григор Димитров в "Куинс" След края на мача Григор направи хубав жест към бившия директор на турнира Крис Кърмод, който днес бе на трибуните. Преди 5 години Кърмод, който сега е изпълнителен директор и президент на ATP, даде "уайлд кард" на Димитров за дебютното участие на нашия сънародник в основната схема на турнира в "Куинс" в Лондон. Димитров подари ракетата, с която днес се пребори за трофея, на Кърмод.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАРИЯ ШАРАПОВА ВИЖТЕ ТУК!