Загуба №6! България с второ 0:3 от Русия в Сургут (ВИДЕО)

Волейболистите от националния отбор на България продължават черната си серия в Световната лига, след като записаха 6-та поредна загуба. Момчетата на селекционера Камило Плачи паднаха като гости на настоящия победител в турнира Русия с 0:3 (20:25, 21:25, 23:25) и във втората среща помежду им от 4-ия кръг в Група "В", играна този следобед пред около 5500 зрители в зала "Енергетик" в Сургут.

Така българите остана на последното 4-то място в групата без победа до момента и само две спечелени точки. От друга страна "Сборная" запази шансове за класиране на финалите във Флоренция, като е 3-та с 8 точки след 2 победи и 4 загуби. Следващия уикенд България гостува на лидера САЩ, а Русия е домакин на Сърбия.

Първият гейм на срещата започна равностойно до 5:5, след което българите поведоха със 7:5 след две блокади на Виктор Йосифов. Последваха две атаки в аут на Тодор Скримов и 7:7. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за българските момчета след грешка от сервис на "Сборная". Постепенно руснаците обърнаха резултата при 10:9 след атака на Дмитрий Мусерский и силен ас на Николай Павлов. Разликата леко нарасна при 13:11 след директна точка от сервис на Мусерский, което накара италианският наставник на България Камило Плачи да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва втори ас на Мусерский и 14:11. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:13 след атака и блокада на Сергей Савин. Последва атака в аут на Цветан Соколов и 17:13. Играта продължи точка за точка до 21:17 след успешна атака на Павлов, след което последва атака-пайп на Денис Бирюков и 22:17. В крайна сметка Русия спокойно взе гейма с 25:20 след нова атака на Павлов.

И втората част тръгна равностойно до 5:5, след което "Сборная" поведе със 7:5 след атака и контра на Сергей Савин и с 8:6 след успешна атака от втора линия на Николай Павлов. Последваха бъркана топка на Николай Павлов, контра на Тодор Скримов, мощен ас на Цецо Соколов и блокада на Виктор Йосифов - 10:8 за България и прекъсване за Андрей Воронков. Независимо от това, последва нов блок на Йосифов и втори ас на Соколов и 12:8 за българите. Русия веднага върна две точки за 12:10 след атака на Павлов и успешна контра на Денис Бирюков, а след това още една за 13:12 след ново технично отиграване на Бирюков. Руснаците съумяха да изравнят пру 14:14 след контра през центъра на Дмитрий Мусерский и дори дръпнаха с 15:14 след атака в аут на Цецо Соколов. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 16:15 след грешка от сервис на българския разпределител Добромир Димитров. Играта продължи точка за точка до 18:17, след което последва атака в аут на Виктор Йосифов и грешка в нападение на капитана Тодор Скримов - 20:17 и тайм-аут за Камило Плачи. Домакините запазиха преднината си до 22:19, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:21 след контра през центъра на Мусерский.

В началото на третия гейм България бързо поведе с 4:1 след грешка от сервис на Николай Апаликов от руснаците и два силни аса на Виктор Йосифов. До първото техническо прекъсване разликата стана 8:3 след грешка на руския разпределител Сергей Гранкин и контра блок-аут на Тодор Скримов. Последваха атака през центъра и два аса на Дмитрий Мусерский - 8:6 и тайм-аут за Камило Плачи. Въпреки това, "Сборная" съумя да изравни при 9:9 след силни атаки на Николай Павлов и Тарас Хтей, който започна като титуляр в третия гейм. Българите веднага си върнаха преднината при 11:9 след грешка на Русия и контра блок-аут на Скримов. Разликата стана 13:10 след страхотна атака по правата на Тодор Алексиев. Въпреки усилията на "Сборная", втората пауза дойде при 16:14 за българските момчета след грешка от сервис на Денис Бирюков. Последваха технично отиграване на руския разпределител Сергей Гранкин и блокада на Хтей и 16:16. Равенството се запази до 18:18, след което Русия поведе с 19:18 след ас на Хтей. Преднината на руския тим стана 21:19 след директна точка от сервис на влезлия като резерва Артьом Волвич. За пореден път играта продължи точка за точка до крайното 25:23 след сервис в аут на влезлия за начален удар за България Георги Сеганов и 3:0 за Русия.

Най-резултатен за българския тим отново бе Цветан Соколов с 15 точки (2 аса, 46% ефективност в атака), а капитанът Тодор Алексиев (2 блока, 38% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане) и Тодор Скримов (50% ефективност в атака) добавиха по 10 точки. Силен мач за България изигра Виктор Йосифов, който завърши с 9 точки (6 блока!!! и 2 аса). За "Сборная" Дмитрий Мусерский (2 блока, 4 аса и 90% ефективност в атака) и Николай Павлов (1 ас и 42% ефективност в атака) реализираха съответно 15 и 12 точки за победата.

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:20, 25:21, 25:23)

РУСИЯ: Сергей Гранкин, Николай Павлов 12, Денис Бирюков 9, Сергей Савин 4, Дмитрий Мусерский 15, Николай Апаликов 5 - Алексей Вербов-либеро (Денис Земченок, Тарас Хтей 5, Артьом Волвич 3)
Старши-треньор: Андрей Воронков
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров, Цветан Соколов 15, Тодор Алексиев 10, Тодор Скримов 10, Виктор Йосифов 9, Красимир Георгиев 4 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Георги Сеганов)
Старши-треньор: Камило Плачи.

Снимки: FIVB.ORG