85-ият в света разгроми Надал (видео с целия мач)

Световният №1 Рафаел Надал претърпя тежка загуба във втория кръг на турнира на трева в Хале. Няколко дни след като спечели за рекорден девети път титлата на "Ролан Гарос", 28-годишният испанец загуби с 4:6, 1:6 още първия си мач в състезанието в германския град от получилия "уайлд кард" за основната схема Дъстин Браун. Германският тенисист изигра невероятен мач и взе първия сет, след като при 5:4 осъществи пробив в подаването на Рафа. Във втория сет колоритният Браун (майка му е германка, а баща му е от Ямайка) надигра тотално носителя на 14 титли от "Големия шлем" и дори резултатът вървеше към 6:0. При 5:0 Надал, който на практика нямаше почти никакво време за адаптация към различната настилка, все пак взе гейм на честта. Във втория сет Рафа спечели всичко на всичко 10 точки - от тях само 2 в подаванията на Браун.

Браун показа много атрактивен, но и оказал се изключително ефективен тази вечер стил на игра - с бомбени сервиси, постоянни излизания на мрежата, максимално агресивни и често неспасяеми ретури и дори превъзходни прехвърлящи удари, когато ситуацията го изискваше. 29-годишният гигант заби 11 аса и се поздрави с най-голямата победа в кариерата си след 59 минути игра. За 85-ия в световната ранглиста Браун това бе втора победа срещу тенисист от Топ 10 и първа срещу действащ №1. На четвъртфиналите Дъстин Браун ще играе с друг германец - Филип Колшрайбер.

Надал можеше днес да запише победа №700 в кариерата си и със сигурност ще я търси на "Уимбълдън". Испанецът е двукратен шампион в турнира от "Големия шлем" в Лондон, но миналата година сензационно отпадна още в първия кръг след загуба от белгиеца Стив Дарсис, а през 2012 напусна турнира във втори кръг след не по-малко изненадващо поражение от чеха Лукаш Росол.

Любопитното е, че загубата на Надал от Браун е втората голяма изненада за деня, след като на турнира в "Куинс Клъб" в Лондон по-рано днес действащият шампион на "Уимбълдън" Анди Мъри отстъпи в два сета пред чешкия ветеран Радек Щепанек в двубой от третия кръг.