100 години ски спорт в България

Серина си върна на Иванович, една победа я дели от защитата на титлата

Лидерката в световната ранглиста Серина Уилямс е само на победа от третата си титла на турнира в Рим. Американката, която защитава трофея си в италианската столица от миналия сезон, победи с 6:1, 3:6, 6:1 в напрегнат 1/2-финал поставената под номер 11 в основната схема Ана Иванович (Сърбия). Така Серина си върна на сръбкинята за поражението на Откритото първенство на Австралия в началото на годината. С успеха си днес Уилямс си заслужи двубой утре срещу 10-ата поставена Сара Ерани (Италия), която по-рано се справи с Йелена Янкович (Сърбия). Освен през миналата година световната номер 1 триумфира в Рим и през 2002 година.

В първите два гейма и двете тенисистки имаха проблеми с подаванията си, но все пак не допуснаха пробиви. В четвъртия гейм 32-годишната Уилямс стигна до два брейкпойнта и не сгреши - 3:1. Серина затвърди преимуществото си с още един пробив за 5:1, след което без проблеми затвори сета след половин час игра. В тази първа част най-добрата тенисистка в света записа 13 печеливши удара срещу 6 за Иванович.

Вторият сет бе пълна противоположност на първия. Заемащата 13-ата позиция в световната ранглиста сръбкиня поведе с два бързи пробива и 4:0. Шампионката от "Ролан Гарос" през 2008 година се нуждаеше от леко прекъсване във втория гейм, тъй като нещо влезе в окото й. Тези проблеми обаче не й попречиха да диктува случващтоо се на Централния корт. При два пробива пасив и 0:4 Серина успя да върне единия, но това бе всичко за нея в тази част. Американката отрази два сетбола при 3:5, но все пак Иванович изравни сетовете след успех с 6:3.

И когато всички очакваха, че сръбкинята ще се възползва от подема в играта си и в решаващия трети сет, тя рухна. Бившата номер 1 в света бе отвяна от именитата си съперничка. Серина осъществи два пробива и във вихрено темпо поведе с 5:0. 26-годишната Иванович все пак записа гейм в актива си в този сет за 1:5, но силите не й стигнаха за нищо повече. Уилямс сложи точка на спора при свой сервис и с ас след час и 36 минути игра. Това бе шести двубой между двете тенисистки и пета победа за Серина.

Носителката на 17 титли от Големия шлем завърши мача с 5 аса, 31 печеливши удара и 20 непредизвикани грешки. При Иванович директните точки от сервис бяха 4, уинърите - 20, а непредизвиканите грешки - 27.