Дубъл за Байерн!!! (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) завърши сезона с краен успех в турнира за Купата на Германия, дошъл след победа с 2:0 на финала след продължения над единствения си серизен конкурент през сезона в страната Борусия (Дортмунд). Ариен Робен в 107-ата минута и Томас Мюлер две минути след изтичане на добавения половин час забиха "златните" попадения. Така Джосеп Гуардиола записа дубъл в дебютната си година начело на баварския гранд, след като вдигна и титлата в Бундеслигата. Купата е рекордна 17-а във витрината на мюнхенци срещу само три за съперника от Рур. Освен това Байерн защитава трофея си от миналия сезон.

Финалът можеше да има и друг изход, тъй като съдиите скандално не зачетоха попадение за вестфалци при 0:0. В 64-ата минута Матс Хумелс насочи топката с глава и Данте я изрита на около половин метър зад голлинията. Баварците пък имаха претенции за засада на защитника на съперника в тази ситуации, но реферите не реагираха по никакъв начин и на двете положения.

Финалът Борусия (Дортмунд) - Байерн (Мюнхен)

На пълния до краен предел "Олимпиащадион" в Берлин Пеп изненадващо заложи на схема с трима централни защитници в лицето на Хавиер Мартинес, Жером Боатенг и Данте. 18-годишният датчанин Пиер-Емил Хьойберг игра като десен халф-бек, а отляво застана Рафиня. В предни позиции започнаха Ариен Робен, Марио Гьотце и Томас Мюлер. Франк Рибери, който лекуваше контузия, беше записан сред резервите, но в 30-ата минута смени получилия травма в левия крак Лаам. Капитанът се контузи и може да пропусне световното първенство. По-късно проблемите на Рибери се обадиха отново и той не завърши срещата.

В същото време Юрген Клоп заложи на очакваните 11 за Борусия, но в нетипична схема 4-3-3. На вратата беше Роман Вайденфелер, а пред него действаха Лукас Пишчек, Сократис, Матс Хумелс и Марсел Шмелцер. Милош Йоич, Кевин Гроскройтц и Нури Шахин действаха като вътрешни халфове и търсеха извеждащи подавания към крилата Хенрих Мхитарян и Марко Ройс и към изнесения напред таран Левандовски, който изигра последната си среща за отбора.

Първата възможност беше за баварците, след като в 4-ата минута Томас Мюлер стреля опасно, но Роман Вайденфелер спаси. За съжаление обаче, следващата по-сериозна опасност дойде чак в 44-ата минута, когато Хьойберг шутира коварно по диагонала, но в аут. "Жълто-черните" отговориха с положение на Левандовски секунди преди почивката, но изстрелът беше крайно неточен.

През първата част Байерн беше по-добрият отбор, като владееше топката в изключителните 70% от времето, докато дортмундци разчитаха на контри и дълги пасове към Левандовски.

След почивката обаче мюнхенци видимо свалиха темпото и могат да се радват, че Борусия не беше по-активен.

Отново пред Мюлер се откри първата възможност и през втората част. В 56-ата минута нападателят засече прострелно центриране, но отново Вайденфелер беше на мястото си.

След час игра Клоп извади пасивния тази вечер Мхитарян и пусна Кирх, като промени схемата на 4-4-1-1.

В 61-ата минута Мануел Нойер подцени рикоширала след фаул топка и кълбото тупна на напречната греда. Все пак националният страж се реваншира с хладнокръвна намеса на топовен шут на Оливер Кирх в 72-ата минута.

Три минути по-късно колегата му Вайденфелер отново се оказа непреодолима преграда с правилно заставане, като този път отрази изстрел на Робен.

В крайна сметка се стигна до продължения. Те започнаха с опасност пред Нойер след удар на Обамеянг, който мина на сантиметри от целта.

Малко изненадващо, имайки предвид развоя на събитията, Байерн успя да поведе в 107-ата минута. Секунди след като спаси поредния опасен изстрел към себе си, Вайденфелер сбърка при подаването и Боатенг центрира към Робен, който този път нямаше как да сбърка - 1:0 за шампионите.

Борусия веднага се хвърли да изравнява и се оголи в задни позиции. Така в 115-ата минута Робен излезе сам срещу Вайденфелер, но не успя да го преодолее.

Редовните 120 минути изтичаха, но арбитърът Флориан Майер даде цели 4 минути продължение. В първата от тях дортмундци пропуснаха своя шанс, след като тупалка на Ройс рикошира и мина над гредата.

От това се възползва Мюлер, който в 122-ата минута излезе сам срещу вратаря и този път не сбърка - 2:0 за Байерн.

БОРУСИЯ (Д) - БАЙЕРН 0:2
0:1 Робен (107)
0:2 Мюлер (120+2)

БОРУСИЯ (Д) (4-3-3): Вайденфелер, Пишчек, Сократис, Хумелс, Шмелцер, Йоич (82-Обамеянг), Шахин, Гроскройтц (110-Хофман), Мхитарян (60-Кирх), Ройс, Левандовски

БАЙЕРН (3-4-3): Нойер, Боатенг, Мартинес, Данте, Хьойберг (103-Ван Буйтен), Лаам (30-Рибери (109-Писаро), Кроос, Рафиня, Гьотце, Робен, Мюлер

Съдия: Флориан Майер
Стадион: "Олимпиащадион", Берлин