Джокович на финал след тричасова битка с Раонич

За пети път в кариерата си Новак Джокович достига до финала на "Мастърс" турнира в Рим. Световният номер 2 изигра тежък тричасов сблъсък с 10-ия поставен в схемата на надпреврата Милош Раонич (Канада). Въпреки че загуби първия сет, 26-годишният сърбин за пореден път прояви непримиримия си характер и стигна до обрата с 6:7(5), 7:6(4), 6:3. Така в преследване на третия си трофей в Рим след тези от 2008 г. и 2011 г. утре Джокович ще се изправи срещу спечелилия мача между лидера в ранглистата Рафаел Надал (Испания) и първата ракета на България Григор Димитров, който е тази вечер от 21,00 часа.

Дуелът между Ноле и 23-годишния Раонич бе наистина оспорван още от първата минута. Откриващият сет мина без пробиви, а канадаският тенисист изстрелваше ас след ас. Раонич имаше възможности за порбив още във втория гейм на сета, но не се възползва. В петия гейм сърбинът имаше два брейкпойнта, но те бяха отразени с директни точки от сервис. Всеки път, когато Джокович получаваше шанс да излезе напред в резултата в тази част, ентусиазмът му бе туширан с безмилостния сервис на 196-сантиметровия канадец. При 5:4 и собствен сервис Раонич направи впечатляващ ретур и стигна до сетбол. Той обаче бе отразен, а няколко мнути по-късно се стигна до тайбрек. Джокович стартира добре и поведе с 3:0 точки, но последва спад в играта му. Раонич записа в сметката си шест поредни разигравания и обърна развоя на тайбрека в своя полза - 6:3. Канадаецът пропусна две точки за спечелването на сета, но при третата сложи край на частта - 7:5 точки.

Във втория сет Раонич можеше да осъществи пробив още в откриващия гейм, но така и не успя. В третия гейм той отново имаше брейкпойнт, но Ноле го спаси с чудесен минаващ удар. В четвъртия гейм канадецът отрази две точки за пробив, но при третата се пропука, а радостта на Джокович огласи препълнения централен корт в италианската столица. Щастието му обаче продължи кратко. Раонич върна пробива за 2:3 и двамата тенисисти продължиха да взимат подаванията си без проблеми до края на сета. Така и втората част трябваше да се реши в тайбрек. Този път ролите бяха размениха. Осмият в схемата канадец имаше преднина от 4:3, но допусна обрат и загуби тайбрека с 4:7 точки.

Пропиленият шанс в тайкбрека сякаш сломи духа на Раонич. Той изпусна подаването си още в началото на решаващата трета част - 0:1. В четвъртия гейм канадецът не се възползва от брейкпойнт и така и не намираше начин да върне равенството. Той си заслужи овациите на публиката с великолепните форхенд диагонали и честите излизания на мрежата, но Джокович демонстрира стабилност в защита. При 3:5 Раонич тотално се обезвери и изостана с 0:40 при собствен сервис. Той спаси първия мачбол, но след форхенд в мрежата допусна пробив, с което загуби и мача.

Това бе втори сблъсък между Джокович и Раонич и втори успех за бившия лидер в ранглистата. Канадецът остави в статистиката на днешния двубой цели 17 аса срещу само 3 на сърбина.