Левски излъга Балкан в драма и се добра до пети мач (галерия)

Левски се добра до пети мач в полуфиналната серия срещу Балкан (Ботевград), след инфарктен успех у дома с 88:84 (22:19, 29:25, 11:31, 26:9). Лайънъл Чалмърс гарантира победата на "сините" след като реализира 4 точки в последните 10 секунди. Зрителите в "Универсиада" станаха свидетели на изключително драматичен двубой, изпълнен с редица обрати. Балкан показа сърцата игра, след като остана без Иван Лилов след само 20 секунди игра, но в крайна сметка гостите не успяха да се преборят за успеха.

Решаващата пета среща ще бъде в понеделник в "Арена Ботевград"

Левски започна фантастично и се откъсна напред с 11:0, без да допусне кош в първите две минути на мача. Балкан пък загуби Иван Лилов след едва 20 секунди игра – гардът напусна терена заради изкълчен глезен. В негово отсъствие съотборниците му не се предадоха и наваксаха почти целия си пасив за 11:9 в средата на частта. Силните минути за гостите продължиха и те дори поведоха с 18:19 след тройка на Мартин Маринов при оставащи 45 секунди, но след една четвърт Левски бе напред с 22:19 след като Хийт вкара трoйка със сирената.
Левски изравни серията срещу Балкан след драма
“Сините” повториха силното начало на първата част и след серия от 7-0 поведоха с 29:19, а в последствие останаха начело през цялата четвърт. В един момент преднината им достигна цели 14 точки – 46:32, но Балкан завърши полувремето силно и след добро включване на Тенчо Тенчев от пейката изоставаше само със 7 на почивката – 51:44.

Третата четвърт се превърна в истинска катастрофа за столичани, които не успяха да реализират кош точно пет минути, а сърцатата игра на Балкан се отплащаше и гостите поведоха с 51:54. Левски все пак поведе – 57:56, но играчите на “зелените” бяха под пара и наложиха тотална доминация до края на частта. В оставащите по-малко от четири минути играчите на Александър Тодоров реализираха 19 точки срещу едва 6 за домакините, а Тенчо Тенчев, Мартин Маринов, Петер Седмак и капитана Павел Маринов поеха отговорността в нападение, за да се стигне до 11:31 в тази част и съответно 62:75 след 30 минути.
Последната част се разви по начин, подобен на третата, но в случая Левски наложи своята воля, за да се върне в мача. “Сините” ограничиха Балкан до едва 7 точки за осем минути игра, а от своя страна реализираха цели 22, за да поведат отново с 84:82. Хийт, Чалмърс и Уилкинсън вкараха важни тройки, а Захариев се отличи с няколко добри изяви в защита. Петер Седмак прекъсна сушата на Балкан, изравнявайки до 84:84 минута и половина преди финалната сирена. Захариев изпусна два наказателни удара при оставащи 30 секунди, но Уилкинсън бе най-съобразителен и овладя борбата в нападение, а след това Чалмърс вкара за 86:84 при оставащи 7.4 секунди. Павел Маринов пропусна да изравни резултата, а в последствие Чалмърс не трепна на два пъти от наказателната линия за крайното 88:84
Лайънъл Чалмърс наниза 28 точки, към които прибави 8 борби и 6 асистенции. Майк Уилкинсън също изигра силен мач, завършвайки с 13 точки и 10 борби, докато Брандън Хийт и Николай Върбанов прилкючиха съответно със 17 и 15 точки.

За Балкан Станимир Маринов и Ноа Далман вкараха по 19 точки. Павел Маринов остана с 13 точки, 8 борби и 6 асистенции, а Петер Седмак вкара 10.

Снимки: Марин Маринов, Sportal.bg