Рожденикът Григор Димитров си направи прекрасен подарък и е на полуфинал в Рим (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се класира за първи път в кариерата си на 1/2-финалите на турнир от категорията "Мастърс". Навършилият днес 23 години хасковлия спечели 1/4-финалния си мач в Рим срещу Томи Хаас след 6:2 за българина и отказване на поставения под номер 15 в схемата германец.

Това бе третият мач между най-младия и най-възрастния представител на Топ 20 на световната ранглиста. Двамата си бяха разменили по една победа преди днешния им сблъсък. Димитров победи бившия №2 в света с 6:3, 6:2 в Лос Анджелис през 2011 година, а миналия сезон Хаас надделя след два тайбрека във Вашингтон - 7:6 (5), 7:6 (3). Днес за първи път двамата премериха силите си на клей.

Григор победи Хаас навръх рождения си ден

След този успех 14-ият в света българин ще вземе 360 точки за световната ранглиста и 135 480 евро. Освен това нашето момче ще запише рекордно класиране в ранглистата на ATP.

На полуфиналите Григор ще срещне световния №1 и седемкратен шампион в турнира в Рим Рафаел Надал (Испания) или олимпийския шампион Анди Мъри (Великобритания), които играят тази вечер.

По-рано днес за полуфиналите в Рим се класира още един млад талант - канадецът Милош Раонич, който надигра с 6:3, 5:7, 6:2 французина Жереми Шарди.

Още в откриващото си подаване в мача поставеният под №12 в схемата Григор имаше проблеми, въпреки че водеше с 40:15. Хаас обаче стигна до равенство, а след това имаше и два брейкпойнта. При първия германецът изкара топката малко в аут, а при втория не намери добре една доста удобна за атака топка и Димитров удържа подаването си за 1:1. Още в следващия гейм се стигна до 15:40 при сервис на Хаас, но при първата точка за пробив българинът изкара топката в аут, а втората германецът отрази с ас. Бекхенд в мрежата на Хаас обаче донесе нов брейкпойнт за рожденика и след аут от форхенд на германеца първият пробив в двубоя бе факт.

Димитров затвърди пробива с гейм на нула и дръпна в резултата с 3:1. В следващото си подаване Хаас изостана с 0:40, като българинът спечели 10 поредни точки. Германецът стигна до 40:40, но следващите две точки отново бяха за Димитров и нашето момче вече имаше много сериозно предимство. Григор играеше много силно и при 5:1 в своя полза успя да си извоюва сетбол при 30:40 и сервис на Хаас. При точката за 30:40 Димитров показа невероятна игра в защита и спечели по ефектен начин разиграването. Германецът все пак спаси подаването си и намали изоставането си на 2:5, но Димитров затвори първия сет в своя полза без проблеми с гейм на нула.

Това се оказа и последният гейм в мача, тъй като 36-годишният Хаас се отказа заради контузия на дясното рамо и Григор достигна нов връх в своята кариера.