Българин е шампион на Русия! Георги Миланов и ЦСКА (М) ликуват след драма в последния кръг (видео+галерии)

ЦСКА (Москва) e новият-стар шампион на Русия! "Армейците" защитиха титлата си от миналата година след драматичен финал на най-оспорваното първенство от създаването на Премиер лигата. В последния кръг отборът на Леонид Слуцкий победи с 1:0 Локомотив (Москва) и финишира с точка пред Зенит, който с лекота срази Кубан (4:1). Бронзовите медали останаха за "железничарите", които също имаха шансове за титлата до последния мач.

Своя дял за триумфа на ЦСКА има и родният халф Георги Миланов. Привлеченият преди началото на сезона от Литекс техничар е първият българин, който печели титлата в Русия. Именно той отбеляза гола за победата с 1:0 над Зенит, която постави началото на серията от 10 поредни успеха на "армейците" в края на сезона.ЦСКА (Москва) победи Локо (Москва) и е шампион!

Миланов пропусна решителния сблъсък с Локомотив, защото получи жълт картон в миналия кръг срещу Том (Томск) и бе наказан. Вместо него титуляр на левия фланг в халфовата линия на шампионите беше Стивън Цубер. Други изненади в състава на Леонид Слуцкий нямаше. Атаката се водеше от топстрелеца на Премиер лигата Сейду Думбия, зад него действаше Алан Дзагоев, а по дясното крило нападаше Зоран Тошич.

За Локомотив като титуляр започна Роман Павлюченко. Бившият руски национал беше предпочетен пред голмайстора на тима Даме Н' Дойе. В средата на терена наставникът Леонид Кучук се спря на Сергей Ткачов, Алексей Миранчук и Александър Самедов, а с по-дефанзивни функции бяха натоварени Тарас Михалик и Ласана Диара. На вратата застана любимецът на феновете Гилерме вместо налагания от началото на сезона Иля Абаев.Феновете на ЦСКА (Москва) и Локо (Москва)

Двата отбора направиха равностойно първо полувреме, в което на практика нямаше чисто голово положение. Огромният залог накара футболистите да действат прекалено предпазливо и с мисъл най-вече да не допуснат гол. "Армейците" бяха малко по-активни, но защитата на Локомотив много внимаваше за двойните подавания между Дзагоев и Думбия, като нито веднъж не позволи на някой от двамата да се озове на стрелкова позиция.

ЦСКА разчиташе на обичайните включвания на десния бек Марио Фернандес. В 9-ата минута той намери в наказателното поле Дзагоев, но халфът не успя да се обърне и да отправи удар. Малко след това Александър Самедов центрира от фаул, Павлюченко на далечната греда върна топката с глава и Акинфеев изби в корнер. В тези минути Самедов и Ласана Диара осъществиха няколко добри комбинации, но до нещо по-интересно пред вратата на Акинфеев така и не се стигна.Феновете на ЦСКА (Москва) и Локо (Москва)

Постепенно ЦСКА овладя инициативата и причината беше, че по същото време Зенит вече водеше на Кубан. Това означаваше, че "армейците" се нуждаят от задължителна победа, за да грабнат титлата. В 20-ата минута Думбия подаде на Дзагоев, който вместо да му върне жеста, реши да стреля и сгреши. Последва нова възможност за руския национал, който засече с глава центриане на Расмус Елм, но прати топката в аут.

В края на полувремето съперниците намалиха оборотите и предпочетоха да не рискуват. "Железничарите" се прибраха дълбоко в половината си, а многоходовите комбинации на ЦСКА не носеха никаква заплаха за Гилерме.ЦСКА (Москва) победи Локо (Москва) и е шампион!

Втората част започна по кошмарен начин за символичните гости. Ведран Чорлука върна лошо топката към Тарас Михалик и пръв до нея стигна Тошич. Сърбинът напредна през центъра и стреля, кълбото се отби в гредата и спря зад гърба на Гилерме. Феновете на ЦСКА полудяха от радост, защото техните любимци вече докосваха титлата.

Наставникът на Локо Леонид Кучук веднага направи две офанзивни смени, като пусна в игра Мбарк Бусуфа и Даме Н'Дойе вместо Михалик и Павлюченко. ЦСКА обаче контролираше случващото се на терена. Перфектна атака, минала през Тошич и Дзагоев завърши с неточен шут на Цубер, който си навлече гнева на своите съотборници.ЦСКА (Москва) победи Локо (Москва) и е шампион!

Традицията също беше на страната на "армейците", защото в последните 13 години отборът, който успееше да поведе, след това неизменно не губеше мача.

Локомотивци много лесно губеха топката, а ЦСКА търсеше втори гол, с който да реши всичко. Увлечени в атаки, футболистите на Слуцкий забравиха за бързия Самедов, който се отскубна на скорост в 65-ата минута и подаде на Бусуфа, но той си поведе лошо топката и пропусна великолепен шанс да изравни. Бившият халф на Анжи можеше да изкупи вината си почти веднага, но от фаул малко пред границата на наказателното поле не успя да изненада Акинфеев.ЦСКА (Москва) победи Локо (Москва) и е шампион!

В 71-ата минута Дзагоев се оказа непокрит в наказателното поле, но стреля твърде слабо и Гилерме спаси. Последва нова силна контра на ЦСКА и пропуск на Думбия. Локомотив все още имаше за какво да се бори, защото при победа "железнчиарите" щяха да завършат на второ място и да участват в Шампионската лига. ЦСКА обаче действаше спокойно и без излишни рискове. Георги Миланов и ЦСКА (Москва) ликуват с титлата!

Едва в последните минути натискът на Локомотив се засили и се стигна до една критична ситуация пред Акинфеев. След центриране от десния фланг топката се озова в Н'Дойе, който я овладя и стреля в гредата. Това беше моментът, който можеше да прати титлата в Санкт Петербург, но за радост на привържениците на ЦСКА трофеят ще остане в столицата поне още една година.