Бенфика е кралят без корона на Лига Европа

Бенфика е кралят на Лига Европа – младо състезание, в което държи рекордите по победи, точки и вкарани голове, но в което, за втора поредна година, изгуби короната на финала. След като падна във финала миналия сезон срещу Челси след гол в 3-тата минута на добавеното време, отборът от “Луж” този път се препъна в Севиля след 120 минути без голове и след дузпи (2:4).

Така “орлите” се провалиха на последното стъпало при иначе възходяща траектория: четвъртфинал през 2009/10, полуфинал през 2010/11 и финал през 2012/13 и 2013/14. По средата, през 2011/12, момчетата на Жорже Жезуш стигнаха четвъртфинал и в Шампионската лига, поради което днес са на 5-о място в ранглистата в Европа, изпреварвайки Манчестър Юнайтед. Пред Бенфика в класацията за последните пет сезона са само Реал Мадрид, Барселона, Байерн (Мюнхен) и Челси.

В жребия за груповата фаза на ШЛ 2014/15 “червените” ще са в 1-ва урна, тази на водачите. Изключителният път на Бенфика в Лига Европа – създадено през 2009/10 г. състезание като наследник на Купата на УЕФА – носи 65.8% победи: 25 в едва 38 мача, без да се броят предварителните кръгове като плейофите през 2009/10. В останалите срещи има 8 равенства (21.1%), последното бе 0:0 срещу Ювентус в Торино по пътя към 10-ия еврофинал, и само 5 загуби (13.2%), след като тимът завърши без поражение в редовно време през 2013/14 (6-3-0).

ЛИДЕР В ПОЧТИ ВСИЧКО

В класирането в ЛЕ по точки (броят се по две за победа и една за равенство) Бенфика води с 58 пред ПСВ Айндховен с 55. Води и по победи – 25 срещу 23 на Атлетико Мадрид, както и по вкарани голове – 68 срещу 64 на ПСВ.

В индивидуален план Оскар Кардосо е втори топреализатор на турнира с 20 гола срещу 30-те на колумбиеца Радамел Фалкао, а Едуардо Салвио е лидер по изиграни мачове – 40, като парагуаецът Кардосо изравни 2-рия по този показател Ола Тойвонен от ПСВ (36).