Лудогорец е хегемонът в България! Орлите взеха и купата в луд мач с 30-минутно продължение (видео+галерия)

Лудогорец за пореден път доказа, че е най-силният отбор в България след минимална, но напълно заслужена победа с 1:0 над Ботев (Пловдив) във финала за купата на България. Единственото попадение в мача, който се игра пред 15 000 зрители на стадион "Лазур" в Бургас, вкара голмайсорът на орлите Роман Безяк в 58-та минута.

Малко след попадението на стадиона стана страшно, тъй като агитката на пловдивчани буквално запали съоръжението. Заради избухналия пожар, продиктуван от множеството хвърлени факли, главният рефер Георги Йорданов се принуди да прекрати финалния сблъсък за 17 минути.

Финал за Купата на България Ботев - Лудогорец

След този инцидент срещата продължи, но в 112-та минута запалянковците на жълто-черните за втори път прекъснаха мача. Те хвърлиха над 20 цели седалки, част от тях нахлуха на терена и в добавка избухна нов, но по-лек пожар. Този път пожарната кола се справи по-бързо и финалът, от който оставаха 60 секунди,  някак успя да завърш.

Иначе в първия четвърт час играта бе равностойна и без сериозни положения пред двете врати.

В 16-та минута обаче орлите като по чудо не откриха резултата. След бърза атака Безяк центрира отлично към Марселиньо, но бразилецът направи непростим пропуск като не уцели топката макар да се намираше на 5-6 метра пред празната врата. Последва шут на Мисиджан, който Стаховяк спаси.

В 39-та минута Ешпиньо центрира от фаул в малкото наказателно поле на Ботев, където Терзиев с глава нацели напречната греда. Реферите отсъдиха засада, но такава нямаше.

Последната заслужаваща внимание ситуация през първата част бе в края на полувремето, когато Христов се стовари върху Мисиджан пред границата на наказателното поле на канарчетата, но реферът Георги Йорданов не отсъди фаул.

До този момент срещата бе изключително коректна, но въпреки това съдиите направиха куп груби грешки, които за техен късмет не се оказаха фатални.

Втората част започна с натиск на орлите, който даде резултат в 58-та минута. Тогава отбраната на канарчетата допусна груба колективна грешка след центриране от корнер и Безяк разстреля Стаховяк с топовен шут от ждроб от десетина метра.

Малко след попадението агитката на пловдивчани създаде истинска латино атмосфера. Теренът бе залят от много на брой факли, които запалиха рекламните пана и се наложи спешна намеса на пожарна кола. Реферът Георги Йорданов се принуди временно да прекрати финалния сблъсък, който бе подновен след 17 минути.

В 83-та минута добра атака на Лудогорец завърши с шут на Ешпиньо над напречната греда. Ботев отговори чрез опасен изстрел от воле на Хамза в 101-та минута, който излезе в аут.

В 106-та минута Роман Безяк се откъсна сам срещу стража на жълто-черните, но се засуети и слабият му удар излезе в аут. Три минути по-късно Ботев остана с човек по-малко след директен червен картон на резервата Вандер за брутално нарушение срещу Михаил Александров.

В 112-та минута запалянковците на пловдивчани за втори път прекратиха срещата, хвърляйки около 20 изкъртени седалки, счупвайки здравите огради на сектор "В" и нахлувайки на терена. Тогава се намесиха играчите на Ботев, които бързо успяха да убедят феновете, че по най-бързия начин трябва да се върнат на трибуните.

Последва ново подновяване на играта, но в оставащите секунди Ботев не успя да застраши Владо Стоянов и в крайна сметка Лудогорец заслужено спечели след титлата и купата на България.