Балкан разби Левски, Ботевград мечтае за финал

Ботевград отново мечтае за финал в TESY Национална Баскетболна Лига, след като местните любимци от Балкан победиха Левски с категоричното 89:71 и поведоха с 2-0 в полуфиналната плейофна серия. Следващите два двубоя ще бъдат в София, като Балкан се нуждае от една победа, за да си гарантира място в битката за златото. За последно ботевградчани играха финал през 2008 година, когато отстъпиха на Лукойл Академик.

3500 зрители видяха заслужения триумф на своите баскетболисти, а следващите два мача от серията са в зала "Универсиада" - съответно на 14 и 16 май. В случай, че Левски изравни до 2-2 победи, петата среща ще бъде в "Арена Ботевград" на 19 май.

Първата четвърт в "Арена Ботевград" бе изключително равностойна, като Балкан и Левски си размениха лидерството няколко пъти, но в крайна сметка "зелените" успяха да се откъснат напред в нейния край. Брандън Хийт, чиято игра не вървеше в тази четвърт изпусна нервите си, след което пейката на столичани бе санкционирана с техническо нарушение, а домакините дръпнаха с 24:19 при оставаща минута и половина.  В тези 90 секунди Чалмърс и Уилкинсън все пак вкараха кошове за "сините" и доближиха тима си на точка от съперника - 24:23.

През втората част Балкан взе контрола над срещата и постепенно увеличи преднината си, която достигна 40:31 след шест изиграни минути. Мартин Маринов и Петер Седмак се включиха добре от пейката, а Левски продължаваше да изпитва затруднения както в нападение, така и в защита. Гостите не показаха нищо смислено до почивката, когато губеха с 47:41.

Второто полувреме започна с отлична игра в защита на Балкан, което доведе до серия от 7-0, покачила реазликата до 54:41 след само две минути и половина игра. "Сините" отговориха моментално и след 12-0 в следващите три минути вече губеха само с 56:53, преди Павел Маринов да успокои своя отбор с тройка за 59:53. Играчите на Александър Тодоров продължиха да диктуват темпото и не допуснаха съперника близо до себе си, а след 30 минути закономерно водеха със 71:63.

Левски вкара първите пет точки в последната част за 71:68, но оттук до края на мача на терена имаше само един отбор - този на Балкан. Станимир Маринов и компания показаха отличен отборен дух и постепенно си върнаха комфортната преднина, която достигна 84:68 малко повече от две минути преди края. Петер Седмак довърши вицешампионите с тройка за 87:68, а крайният резултат бе 89:71, като в заключителните 10 минути домакините ограничиха Левски до едва 8 точки.

Станимир Маринов вкара 18 точки, а към тях добави 7 борби и 6 асистенции. Павел Маринов добави 17 точки, а Иван Лилов - 14. Мартин Маринов отново се включи добре като резерва, реализирайки 10 точки.

Джумейн Джоунс единствен бе на ниво за Левски - 17 точки и 14 борби. Брандън Хийт завърши с 14 точки при стрелба 4/12, а Лайънъл Чалмърс отново бе бледа сянка на себе си - 4 точки и стрелба 1/6.

БАЛКАН - ЛЕВСКИ 89:71 (24:23, 23:18, 24:23, 18:8)

БАЛКАН: Станимир Маринов, Иван Лилов, Павел Маринов, Ноа Далман, Слободан Божович

ЛЕВСКИ: Брандън Хийт, Павел Иванов, Христо Захариев, Джумейн Джоунс, Николай Върбанов