След загуби преди дербито Левски и ЦСКА правят исторически мачове

В историята на дербитата между Левски и ЦСКА на пръсти се броят случаите, когато двата съперника се изправят един срещу друг, след като са загубили предишните си мачове. Това досега се е случвало само 3 пъти - два пъти преди дербита в А група и веднъж за Купата на България. Всъщност последният пример е доста пресен - от изминалата есен. Тогава сини и червени паднаха за първенство съответно от Берое и Лудогорец. А след това се срещнаха на 1/8-финал за купата, завършил 0:0.

Далеч по-интересни обаче са двата сблъсъка в А група след поражения на Левски и ЦСКА преди тях. И те завинаги ще се помнят, останали са в историята. Първият път това става в първенството през 1957-а година. Тогава на 5 април ЦСКА губи от Миньор с 0:1, а Левски пада със същия резултат от столичния Локомотив. В мач №1 на България армейците са безапелационни. На 14 април те постигат един от най-големите си успехи над вечния съперник - разбиват го с 4:0. Крум Янев открива резултата в 21-ата минута, а 9 по-късно Стефан Божков удвоява от дузпа. В самия край на полувремето Кирил Ракаров прави 3:0, а в 87-ата минута Иван Колев оформя крайния резултат - 4:0.

През сезон 1961/62 Левски и ЦСКА трябва да играят в последния кръг от шампионата. Всичко обаче е ясно много по-рано. Червените са убедителни шампиони и в предпоследния си двубой губят с 0:1 от Спартак Варна. А сините... допускат най-голямото си поражение в историята си в А група. На 8 юли 1962-а година те са разбити с 6:1 от Ботев Пловдив на националния стадион. При това треньорът на канарчетата Георги Генов умишлено вади от стартовия си състав доскорошните нападатели на сините Георги Аспарухов-Гунди и Димитър Костадинов-Мики.

„Вие двамата няма да играете. Да не ви натякват, че с ваша помощ сме ги били", им обяснява треньорът. Така Гунди по случайност не става част от един от най-позорните епизоди в историята на Левски... Само седмица по-късно обаче сините стигат до първата си разгромна победа над ЦСКА в историята на съперничеството - 6:3, като Димитър Йорданов-Кукуша става първият футболист, отбелязал 4 гола в едно дерби. В крайна сметка сините финишират трети.