Федерер не даде шанс на Джокович, швейцарски финал в Монте Карло

Участващият с "уайлд кард" и поставен под номер 4 в основната схема Роджър Федерер детронира настоящия шампион Новак Джокович (Сърбия) на 1/2-финалите на "Мастърс" турнира на клей в Монте Карло. Швейцарецът спечели в два сета - 7:5, 6:2, като по този начин си заслужи двубой за титлата утре срещу своя близък приятел и сънародник Станислас Вавринка. Той, от своя страна, отстрани по-рано днес Давид Ферер.

32-годишният Федерер показа изключителна форма срещу Джокович и след този успех достигна до четвъртия си финал в княжеството. При предишните си три мача за трофея в Монте Карло (2006 г., 2007 г. и 2008 г.) швейцарецът има регистрирани три загуби срещу Рафаел Надал (Испания).

Днешното представяне на Ноле бе сериозно повлияно и от травмата на китката на дясната ръка, която измъчва сърбина през последните няколко дни. Според информацията световният номер 2 е играл на обезболяващи инжекции. Поражението срещу Федерер слага край на серията на Джокович от 23 поредни победи в надпревари от сериите "Мастърс". Припомняме, че сърбинът триумфира в последните пет издания от най-престижната категория, а именно в Шанхай, Париж, Лондон, Индиън Уелс и Маями.

Първият сет между Федерер и сърбинът започна с равностойна игра на двамата тенисисти, които взимаха подаванията си без проблеми до 4:4. Именно по средата на тази част сърбинът загатна с гримаса на лицето си, че при изпълнение на сервис изпитва болки в дясната ръка. Швейцарецът, който е под номер 4 в ранглистата в момента, стигна до брейкпойнт в деветия гейм, но не се възползва. В следващия гейм пък 26-годишният Джокович имаше два сетбола, но и той пропусна чудесните възможности. В този десети гейм Федерер вдигна на крака публиката със страхотните си излизания на мрежата. С напредването на мача играта на сърбина рухна и той бе изправен пред точка за пробив при 5:5. Този път шампионът не издържа и се пропука след форхенд в мрежата за 5:6. Без особени трудности и с ас Федерер затвори първия сет при 7:5 след 48 минути игра.

Във втората част носителят на рекордните 17 титли от Големия шлем бе безкомпромисен. Федерер започна ударно с пробив за 2:1, след което спечели на нула сервис гейма си за 3:1. Майсторските изпълнения на швейцареца се нижеха едно след друго, като той редуваше великолепни бекхенд удари с прецизни отигрвания в близост до мрежата. Маестрото от Базел имаше два брейкпойнта в петия гейм и въпреки че първият бе отразен, то при втория Федерер не прояви милост - нов пробив за 4:1. До края на сета Джокович не получи шанс при сервис на съперника си и така и не стигна до точка за пробив. Швейцарецът пък показа стабилна игра и без колебание сложи точка на спора още при първия си мачбол за 6:2. Двубоят продължи час и 14 минути, като това бе 18-a победа за Федерер от 34 мача срещу сърбина.

Федерер завърши срещата с 3 аса, докато сърбинът се отчете с 2 директни точки от сервис. Швейцарецът направи и една двойна грешка.