Хийт екзекутира Лукойл, Левски взе дербито в Правец

Феноменален Брандън Хийт изведе Левски до първа победа срещу Лукойл Академик през сезона в TESY Национална Баскетболна Лига. Американецът бе над всички, а “сините” надиграха бившия му отбор с 97:93, след като бяха загубили предишните две срещи с този съперник през сезона.

Левски прекъсна серията на Лукойл от 16 поредни победи и вече има баланс от 17-6. Активът на водения от Сашо Везенков отбор пък е 21-2.

Гостите от София взеха инициативата от самото начало и след силни начални минути поведоха с 2:9. Брандън Хийт диктуваше темпото на случващото се на терена и не позволи на бившия си отбор да поведе в резултата нито веднъж през първата четвърт, за да се стигне до 19:28 за Левски след 10 минути, въпреки отличните изяви на Александър Янев за домакините.

Кош на Върбанов даде на “сините” двуцифрена преднина за първи път в двубоя – 19:30. Разликата продължи да расте, за да се стигне до 33:47 три минути преди почивката, но “студентите” отвърнаха със серия от 10-2 за 43:49, а на полувремето резултатът бе 45:52 за Левски.

Второто полувреме започна силно за домакините, които постигнаха пълен обрат, повеждайки с 61:59 след 16-7 в първите четири минути на третата четвърт. Лукойл постепенно наложи своята воля, а в нападението на съперника им цареше пълен хаос, което позволи на шампионите да дръпнат със 71:64 две минути преди края на частта. След 30 минути преднината им бе 72:66.

Брандън Хийт и Джумейн Джоунс се нагърбиха с отговорността в атака за гостите, които отново си върнаха водачеството – 77:81 след 34 минути игра в Правец. Дън вкара два поредни коша за 81:81, но Левски отвърна с 11-2 за 83:92. "Студентите" се бориха до последно и намалиха до 92:93 при оставащи 21.8 секунди до сирената, но веднага след това Хийт не трепна от наказателната линия за 92:95.

Дън реализира само един наказателен удар за 93:95, а Захариев показа здрави нерви и реализира за 93:97, колкото бе и крайният резултат.

Брандън Хийт наниза 35 точки и направи 8 асистенции за Левски. Джумейн Джоунс се отете с 22 точки и 12 борби, а Лайънъл Чалмърс завърши с 10.

За Лукойл Марко Килингсуърт и Александър Янев вкараха по 18 точки.  Божидар Аврамов и Антъни Уийдън приключиха с по 16.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК – ЛЕВСКИ 93:97 (19:28, 26:24, 27:14, 21:31)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Кристофър Дън 7, Божидар Аврамов 16, Аландо Тъкър 9, Веселин Веселинов, Тенчо Банев 2 (Марко Килингсуърт 18, Николай Грозев, АНтъни Уийдън 16, Александър Янев 18, Юре Лалич 7, Чавдар Костов)

ЛЕВСКИ: Брандън Хийт 35, Лайънъл Чалмърс 10, Христо Захариев 7, Джумейн Джоунс 22, Николай Върбанов 6 (Майк Уилкинсън 8, Димитър Ангелов 4, Стефан Георгиев, Павел Иванов 5)