Трудна победа за Цвети на старта в Катовице

Първата ни ракета Цветана Пиронкова стигна до трудна, но сладка победа в първия кръг на турнира в Катовице. Пловдивчанката направи впечатляващ обрат срещу 113-ата в света Андреа Хлавачкова, след като загуби първия сет и изоставаше с 4:5 във втория, но остана концентрирана до края на двубоя и съумя да стигне до крайния успех с 4:6, 7:5, 6:1 след 2 часа и 19 минути игра.
Още в първия гейм Цвети бе изправена пред два брейкпойнта, но успя да остане концентрирана, взе четири поредни разигравания и спаси сервиса си. Веднага след това направи и пробив на нула, но не съумя да го затвърди и чехкинята намали резултата - 2:1. В шестия гейм пловдивчанката отново имаше шанс да вземе подаването на съперничката си, но го пропусна. Хлавачкова направи своя удар при 4:4 и сервис на Пиронкова. 113-ата в световната ранглиста стигна до два скрити сетбола и след като българката изпрати топката в аут, реализира още първия. В следващия гейм тя без никакви проблеми взе комфортна преднина от 40:15 и бързо сложи точка на първата част.
Въпреки че изоставаше в резултата, Цвети беше пределно мотивирана в началото на втория сет и взе първия гейм на нула. В следващия дори имаше точка за пробив, но изпрати топката в аут, а Хлавачкова впоследствие спаси подаването си. При 1:1 пловдивчанката направи няколко погрешни стъпки и изостана с 15:40. При последвалото разиграване пък допусна непредизвикана грешка и малко след това пробивът стана факт. Все пак Цвети успя да се върне в мача и изравни при следващата добра възможност - 2:2. В петия гейм при свой сервис тя поведе с 40:15, но загуби четири поредни разигравания и Хлавачкова пак излезе напред в резултата. При 2:4 чехкинята имаше шанс да предреши срещата в своя полза, но не реализира брейкпойнта си и макар и трудно, Пиронкова намали - 3:4. Десетият гейм се оказа ключов в сета, тъй като чехкинята сервираше за спечелване на мача, но Цвети, при четвъртата отдала й се възможност, направи така важния пробив и изравни за 5:5. Това бе и началото на серията от 9 поредни спечелени гейма за пловдивчанката. Тя задържа и следващото си подаване, а после не даде нито точка при сервиса на съперничката си и взе сета със 7:5.
В решителната трета част Пиронкова тотално доминираше на корта. Тя направи пробив във втория гейм, след което го затвърди и поведе с 3:0. Тогава Хлавачкова поиска медицински таймаут заради болки в дясното бедро. След намесата на терапевт, чехкинята се върна на корта, но играта не й спореше. Тя допусна нов пробив, този път на нула, и изобщо не успя да спечели точка в първите два гейма след подновяването на играта. Макар че чехкинята намали резултата на 5:1, при следващото си подаване Цвети категорично спечели и четирите точки и така стигна до крайния успех.
С победата днес първата ни ракета заработи 3310 долара от наградния фонд и 30 точки за световната ранглиста, а в следващия кръг ще се изправи срещу израелската тенисистка Шахар Пеер.