Лудогорец взе солидна преднина и обезсмисли реванша с Хебър - на живо от Разград след 4:0

Юнайтед показа характер, но Байерн си тръгна доволен от "Олд Трафорд" (видео+галерия)

Манчестър Юнайтед и Байерн (Мюнхен) завършиха 1:1 в чакания с огромен интерес първи четвъртфинал от Шампионската лига. Неманя Видич откри резултата в 58-ата с глава, а в 67-ата Бастиан Швайнщайгер изравни. Баварците бяха определяни като абсолютен фаворит срещу "червените дяволи", които се представят крайно колебливо от началото на сезона, но домакините изиграха мача тактически много правилно и затрудниха максимално европейския клубен шампион.

Лошата новина за Байерн е червеният картон на Швайнщайгер, който беше изгонен в 90-ата минута и ще пропусне реванша. На Алианц Арена" заради наказание няма да играе и Хави Мартинес.

Юнайтед имаше доста кадрови проблеми, но мениджърът Дейвид Мойс демонстрира оптимизъм преди мача. В отсъствието на Робин ван Перси на върха на атаката бе Уейн Рууни, а по крилата ще атакуват Дани Уелбек и Антонио Валенсия. Нямаше ги двамата титулярни крайни защитници - Патрис Евра беше наказан, а Рафаел е контузен. Техните места бяха заети от Фил Джоунс и Александър Бютнер. В центъра на отбраната пък си партнираха Рио Фърдинанд и Неманя Видич.

Наставникът на Байерн Джосеп Гуардиола заложи в предни позиции на Томас Мюлер, а Марио Манджукич остана на пейката. Ариен Робен, Тони Кроос и Франк Рибери бяха тримата офанзивни футболисти зад германския национал. В центъра на терена действаха Бастиан Швайнщайгер и Филип Лаам, а в центъра на защитата Хавиер Мартинес бе избран за заместник на наказания Данте.

Още в първите минути си пролича идеята на Мойс тимът му да играе дълбоко прибран в собствената си половина и да разчита на дълги пасове към бързия Уелбек. Английският национал беше най-голямата заплаха за Нойер през преди почивката, като пропусна да открие резултата, останал очи в очи със стража на баварците. Иначе Байерн доминираше през първото полувреме, но трудно стигаше до чисти положения.

В 3-ата минута Уелбек прати топката в мрежата, но преди това докосна топката с ръка и попадението му правилно беше отменено. Байерн създаде първата си по-интересна атака по десния фланг, но Мюлер не успя да засече мекото центриране на Франк Рибери. Баварците трайно се настаниха в половината на Юнайтед и опитваха многоходови комбинации, но им липсваше точност при последния пас. Домакините действаха много подредено в защита, но не съумяваха да задържат топката и лесно я губеха.

В 31-ата минута Робен опита специалитета си - фалцов удар по диагонала, но Давид де Хеа изби в корнер. Последва една от редките атаки на "червените дяволи", завършила със слаб удар на Уелбек в ръцете на Нойер. Малко по-късно Неманя Видич с хубав шпагат предотврати сигурен гол, след като Дейвид Алаба проби по левия фланг и центрира остро за Мюлер. В 40-ата минута дойде и най-чистото положение през първото полувреме. Груба грешка на Жером Боатенг позволи на Уелбек да се озове сам срещу Нойер, но нападателят реши да изиграе ситуацията прекалено технично и Нойер спаси.

Втората част започна със смяна - Шинджи Кагава се появи вместо ветерана Райън Гигс. Първият удар бе на Швайнщайгер от малък ъгъл, но излезе в аут. Юнайтед отново беше добре групиран и чакаше своя шанс. Той дойде в 58-ата минута, когато Рууни центрира от корнер, а Неманя Видич с глава насочи топката във вратата на Нойер - 1:0. Гуардиола реагира светкавично и смени Мюлер с Марио Манджукич. Само няколко минути след появата си на терена хърватинът изигра ключва роля за изравнителния гол. Той свали топката с глава към Швайнщайгер и халфът на баварците разстреля Де Хеа.

Бързото изравняване върна самочувствието на футболистите на Байерн и те наложиха пълен контрол в средата на терена. Гуардиола освежи халфовата линия с включването на Марио Гьотце, а Мойс пусна бързия Ашли Йънг. В 78-ата минута Робен беше близо до втори гол за баварците, но с по-слабия си десен крак не можа да уцели вратата.

В последните минути сякаш и двата отбора се примириха с резултата, а Байерн дори остана с човек по-малко. Швайнщайгер се хвърли необмислено на шпагат в краката на Рууни и Веласко Карбайо му показа втори жълт картон. В добавеното време не се случи нищо интересно и развръзката остана за реванша в Мюнхен.