Лукойл взе дербито с Черно море в повторния дебют на Везенков

Седмица след провала си в турнира за Купата на България, Лукойл Академик се справи с Черно море Порт Варна в дербито на кръга на TESY Национална Баскетболна Лига. В повторния дебют на Сашо Везенков като треньор на тима, Лукойл победи състава на Денислав Коцев с 84:74 (22:14, 17:18, 19:22, 26:20) у дома в Правец.

Шампионите вече имат 15 победи и 2 загуби и са на върха в класирането, докато Черно море е на втора позиция с 12 точки и 5 поражения.

И двата отбора започнаха с няколко хаотични нападения, без каквато и да е организация, а Лукойл Академик бе отборът, който успя първи да дръпне напред в резултата. Това се случи след силни минути на Божидар Аврамов и серия от 10-3 в средата на частта, благодарение на която "студентите" се откъснаха напред с 18:11, а след изтичането на първите 10 минути водеха с 22:14.

Шампионите не показваха блестяща игра, но въпреки това запазиха водачеството през цялата втора четвърт, а две минути преди нейния край за първи път поведоха с двуцифрена разлика - 36:26. До полувремето "моряците" все пак съумяха да свалят част от пасива си и двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 39:32.

Второто полувреме започна с редица грешки от страна на домакините, а варненци се възползваха максимално добре и изравниха - 47:47 след 24 изиграни минути. Лукойл отвърна със серия от 9-0 за 56:47, а след 30 минути водеше с 58:54.

"Моряците", които преди по-малко от седмица спечелиха сребро за Купата на България продължиха да дават всичко от себе си и закономерно изравниха - 65:65 след тройка на Симеон Илиев 4 минути преди края. Лукойл отвърна с 9-0 за 74:65, а в последната минута варненци непрекъснато фаулираха съперника, но така и не успяха да стигнат до нещо повече, губейки с 84:74.

Аландо Тъкър бе №1 с 23 точки и 10 борби, Божидар Аврамов добави 19 точки и 7 асистенции, а Юре Лалич реализира 18 точки.

За Черно море Асен Великов наниза 19 точки, докато Симеон Илиев се отчете със 17.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА 84:74 (22:14, 17:18, 19:22, 26:20)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Божидар Аврамов 19, Кристофър Дън 11, Аландо Тъкър 23, Веселин Веселинов 5, Юре Лалич 18 (Димитрис Вергинис 4, Александър Янев, Тенчо Банев 4)

ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА: Асен Великов 19, Джордже Тресач 9, Николай Стоянов 5, Симеон Илиев 17, Александър Андреевич 1 (Пламен Алексиев , Станислав Цонков 3, Лъчезар Радев, Милян Пупович 12, Педжа Стаменкович 8, Милчо Борисов)