Арсенал разби Евертън за място на полуфиналите за ФА Къп (видео)

Арсенал разгроми Евертън с 4:1 на "Емиратс" в 1/4-финален двубой от надпреварата за ФА Къп. Месут Йозил откри в седмата минута, а до почивката Ромелу Лукаку (32') изравни. През второто полувреме "артилеристите" реализираха три безответни гола чрез Микел Артета (68-д) и две попадения на Оливие Жиру (83' и 85'), с което безапелационно се класираха за полуфиналите.

Лукаш Фабиански, Томас Вермален, Матийо Фламини, Месут Йозил и Алекс Окслейд-Чембърлейн стартираха за домакините. На върха на атаката бе Яя Саного.

Четири промени имаше в състава на Евертън - Жоел Роблес, Рос Баркли, Кевин Миралас и Ромелу Лукаку започнаха като титуляри за "карамелите".

Още в седмата минута домакините нанесоха удар след страхотна атака, в основата на която бе Санти Касорла, който проби през центъра и пусна вляво към Йозил. Германецът стреля мигновено в далечния ъгъл - 1:0. Секунди след това Роблес спаси силен изстрел на Чембърлейн.

В 24-ата минута вратарят на Евертън бе близо до това да си отбележи автогол, след като отклони едно дълбоко центриране на Саня в напречната греда, като за негова радост топката не влезе във вратата му.

В 32-ата минута мълниеносна контра на гостите доведе до изравняване. Изстрел на Артета бе блокиран пред наказателно поле на Евертън, след което Рос Баркли направи продължителен рейд, центрира към далечната греда, където Миралас засече топката непохватно. Така обаче той щастливо успя да асистира към Лукаку, който пред голлинията овладя с коляно и прати топката в опразнената врата на Фабиански - 1:1.

В началото на втората част Баркли пропусна страхотна възможност да направи обрата пълен. Роблес пък изби коварен шут на Касорла.

След около час игра на терена се появи Оливие Жиру.

В 67-ата минута Алекс Окслейд-Чембърлейн спечели дузпа за Арсенал, след като бе препънат от Гарет Бари. Микел Артета бе безупречен от бялата точка, но Марк Клатънбърг реши 11-метровият наказателен удар да бъде изпълнен наново заради това, че Жиру избърза и нахлу в полето. Артета бе точен и при втория си опит за 2:1.

В 83-ата минута Жиру засече от малкото наказателно поле центриране по земя на Саня отдясно, покачвайки на 3:1. Само две минути след това французинът вкара втори гол за 4:1. Йозил се възползва от пробойна в отбраната на Евертън, подаде към Жиру, който стреля покрай Роблес за крайното 4:1.

Така Арсенал се класира за полуфиналите за Купата на Англия за първи път от 2009 година насам.

АРСЕНАЛ - ЕВЕРТЪН 4:1

1:0 Йозил (7')
1:1 Лукаку (32')
2:1 Артета (68'-д)
3:1 Жиру (83')
4:1 Жиру (85')

СЪСТАВИТЕ, СТАТИСТИКА И РАЗВОЯТ МИНУТА ПО МИНУТА ТУК!