Югоизточна Трета лига: Локомотив (Пловдив) II - Ботев (Пловдив) II

Светът премира с 20 млн. долара героите от Сочи, най-големите останаха без нищо

Докато светът се приготвя за старта на Параолимпийските игри в Сочи, станаха известни бонусите, които отделиха отделните държави, за да премират своите медалисти от завършилата Олимпиада.Изследване показва, че светът е отделил общо близо 20 милиона долара, за да отличи своите спортни герои.

Лидер в премиите естествено е Русия, която осигури 5,8 милиона долара за своите 33 медалисти от Сочи, от които 13 са златни. Повечето от тези награди бяха чисто нови джипове, моделът и оборудването варират според медалите. Второто място резонно е за Канада, но изненадата идва от третата в класирането – Финландия. Въпреки че е чак на 18-о място в подредбата по нации, тази държава раздаде 1,2 млн. бонуси – най-много отидоха за хокеистите, като всеки един 25-имата с бронз взе по 41 000 долара.

Изненадващо напред е и Италия, която без титла щедро раздаде почти милион на най-добре представилите се от "Скуадрата". Доста щедра е била и Латвия: без злато и с едва 4 медала, там са осигурили общо малко под милион за своите герои. Лидер в съотношението медали–пари обаче е Украйна. Ето и първите десет по бонуси в щатски долари след Сочи:

1. Русия - 5 802 000 долара (33 медала, 13 златни)
2. Канада - 1 446 000 (25 медела, 10 златни)
3. Финландия - 1 240 000 (5 медала, 1 златен)
4. САЩ - 1 050 000 (28 медала, 9 златни)
5. Италия - 952 000 (8 медала, 0 злато)
6. Холандия - 939 000 (24 медала, 8 златни)
7. Латвия - 895 000 (4 медала, 0 злато)
8. Беларус - 825 000 (6 медала, 5 златни)
9. Германия - 655 000 (19 медала, 8 златни)
10. Украйна - 650 000 (2 медала, 1 златен)

С връчената на Александра Жекова държавна премия от 100 000 лева България се вмества приблизително на 20-о място, където е например Казахстан със 75 000 долара за единственото си бронзово отличие. С този жест страната ни показва признание към Сани, равняващо се на изпуснатия не по нейна вина медал.

Почти половин милион за Даря Домрачева

Даря Домрачева води с огромна преднина индивидуалната класация. Беларус дари на трикратната си олимпийска шампионка в биатлона 450 000 щатски долара. Втори в подреждането е Виктор Ан – Русия оцени трите му титли и бронз в шорттрека на 387 000 долара. На трето място е италианката Ариана Фонтана – нейните два сребърни и един бронзов медала в шорттрека й донесоха 238 000 долара. На четвърто място - с по четвърт милион за всеки, са петима руски двукратни шампиони в Сочи: фигуристите Максим Транков и Татяна Волосожар, бобслеистите Алексей Воевода и Александър Зубков и сноубордистът Вик Уайлд.

Като куриоз медиите посочват, че двамата най-големи герои от Сочи останаха без специални премии. Норвежците Оле Ейнар Бьорндален и Марит Бьорген счупиха уникални рекорди и се превърнаха в най-титулованите в олимпийската история на зимните спортове, но според традициите на своята държава не получават парични бонуси.

Марит Бьорген стана най-успешната жена на зимни олимпийски игри, след като спечели три титли на ски-бягане в Сочи – на 30 км свободен стил, в отборния спринт и в скиатлона на 15 км. 33-годишната норвежка вече има общо 6 златни(3 от Ванкувър и 3 от Сочи), 3 сребърни и 1 бронзов медала и е на трето място във вечната ранглиста след сънародниците си Оле Ейнар Бьорндален(8, 4, 1) и Бьорн Дели(8, 4, 0). По 10 отличия имат ски-бегачките Раиса Сметанина(СССР) и Стефания Белмондо(Ит), но и двете са с по-малко злато. С по шест титли са още Любов Егорова(Русия, ски-бягане) и Лидия Скобликова(СССР, кънки бягане), но техните медали общо са съответно 9 и 6.

При мъжете биатлонистът Оле Ейнар Бьорндален стана абсолютният № 1 в историята на зимните олимпиади. На смесената щафета в Сочи той спечели осмия си златен медал, като титлата бе 13-ото отличие от шеста олимпиада в кариерата на 40-годишният норвежец. Бьорндален изпревари своя сънародник Бьорн Дели, който има 12 отличия, от които 8 златни и 4 сребърни медала в ски-бягането.

Бьорген и Бьорндален обаче не са изключение, тъй като сходна е ситуацията с всички медалисти на Норвегия, Швеция, Великобритания и Хърватска.
Статистиката е изготвена на база подадени от медиите данни по време на Игрите в Сочи. Единствените държави, които все още не са обявили премиите за олимпийците си са Китай и Швейцария.