Марек с 21 от 21 след разгромно 3:0 над КВК Габрово

Волейболният шампион на България Марек Юнион Ивкони записаха 21-ва поредна победа в Суперлигата. Възпитаниците на треньора Найден Найденов биха категорично като гости вицешампиона КВК Габрово с 3:0 (25:14, 25:23, 25:17) в най-интересния мач от междинния предпоследен 21-ви кръг, игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Орловец" в Габрово.

По този начин дупничани продължават да са еднолично начело във временното класиране с 62 точки след 21 победи от 21 мача, докато габровският тим остана 2-ри с 46 точки след 16 победи и 5 загуби. В последния 22-ри кръг от Суперлигата Марек е домакин на Нефтохимик 2010 (Бургас), а КВК Габрово гостува на Славия. Срещите са в събота (8 март) от 18,00 часа.

Двамата треньори започнаха с по една промяна в обичайните си стартови шестици. Заради заболяване от вирус на Станислав Петков наставникът на габровци Любомир Герасимов пусна диагонала и капитан на тима Красимир Стефанов. От друга страна Найден Найденов заложи на 15-годишния юноша Кирил Котев като либеро на мястото на титуляра Мартин Божилов, който е контузен.

Първият гейм на срещата тръгна по-добре за шампионите от Марек, които поведоха бързо с 4:1 след атака на Венелин Кадънков последвана от блокада и контра на Станислав Величков. До техническата пауза разликата нарасна до 8:3 след блокада на Венцислав Трифонов и контра на Георги Елчинов. Резултатът стана 11:4 след ас на разпределителя Гьорги Гьоргиев и атака в аут на Минчо Минчев от домакините. Преднината на дупничани нарасна до 14:5 след блокада на Венци Трифонов и ас на Елчинов. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:7 след нова силна атака на Елчинов. Марек дръпна с 19:8 след блокада на Борислав Апостолов. В крайна сметка момчетата на Найден Найденов спокойно взеха гейма с убедителното 25:14.

Втората част стартира равностойно до 3:3, след което Марек дръпна с 5:3 след атака на Венелин Кадънков и аут на Станислав Петков. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 8:5 след блокада на Венци Трифонов. Въпреки опитите на габровци да изравнят, гостите от Дупница запазиха преднината си до 10:7 след пусната топка на разпределителя Гьорги Гьоргиев и нов блок на Венци Трифонов. Постепенно КВК Габрово изравни при 11:11 след няколко грешки на дупничани. Последваха силни минути за габровският тим, който поведе с 16:14 след блокада на Костадин Гаджанов и грешка в атака на Станислав Величков от Марек. Постепенно домакините увеличиха преднината си до 19:15 след успешни контри на опитните Костадин Стойков и Красимир Стефанов. Възпитаниците на Найден Найденов съумяха да намалят изоставането си до 20:21 след две поредни блокади на Венци Трифонов. Независимо от тайм-аута за Любо Герасимов, последва нов блок на дупничани и 21:21. Вицешампионите от КВК веднага си върнаха леко преднината при 23:21 след атака през центъра на Иван Власев и грешка на Гьорги Гьоргиев. Марек моментално изравниха при 23:23 след атака и блокада на Кадънков, след което измъкнаха и гейма с 25:23 след отлични контри на Борислав Апостолов и Величков.

Третият гейм също започна добре за гостите от Марек, които поведоха с 5:2 след неразбирателство в габровския тим и атака в аут на Краси Стефанов от домакините. Последва равенство при 5:5 след атака на Костадин Гаджанов и блокада на Костадин Стойков, след което КВК дори дръпна с 8:6 след сервис в аут на Борислав Апостолов от шампионите и блокада на Иван Власев. Последваха две грешки в атака на Станислав Петков и контра на Венелин Кадънков от дупничани и 9:8 за Марек. До второто техническата прекъсване разликата нарасна до 16:11 след блокада на Кадънков последвана от успешни контри на Георги Елчинов и Станислав Величков от втора линия. Преднината на Марек стана 18:12 след блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев, а след това 23:15 след нова контра на Кадънков и блок на Венци Трифонов. В крайна сметка дупничани спечелиха без проблем гейма с 25:17, а с това и мача с 3:0.

Най-полезен за шампионите от Марек стана центърът Венцислав Трифонов с 13 точки (9 блока!!!, 1 ас и 33% ефективност в атака), а Георги Елчинов добави 12 точки (1 блок, 1 ас, 53% ефективност в атака, 46% позитивно и 23% перфектно посрещане) за победата. За домакините от КВК Габрово капитанът Красимир Стефанов (1 блок, 1 ас и 37% ефективност в атака) и опитният Костадин Стойков (2 блока, 47% ефективност в атака, 52% позитивно и 27% перфектно посрещане) завършиха съответно с 13 и 11 точки.

КВК ГАБРОВО - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ 0:3 (14:25, 23:25, 17:25)
КВК ГАБРОВО: Добромир Димитров, Минчо Минчев, Красимир Стефанов 13, Костадин Стойков 11, Иван Власев 7, Костадин Гаджанов 5 - Добромир Иванов-либеро (Станислав Петков 4, Николай Найденов, Красимир Гайдарски, Атанас Митев)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 6, Венелин Кадънков 11, Георги Елчинов 12, Станислав Величков 10, Венцислав Трифонов 13, Борислав Апостолов 4 - Кирил Котев-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов.

Статистика: Владислав Илиев (скаутмен на КВК Габрово)

Снимка: Светозар Гатев, sport-gabrovo.com