Драма, пълни трибуни и "син" триумф след 4-годишно прекъсване (видео+галерия)

Левски спечели Купата на България по баскетбол след 4-годишно прекъсване. На финала в изпълнената до краен предел зала "Универсиада" тимът надигра в изключително драматичен финал Черно море Порт Варна със 100:97 и триумфира с 15-ти трофей в историята си.

Левски започна страхотно, подкрепян от гласовита агитка, докато Черно море бе доста по-притесненият тим в началните минути. “Сините” поведоха с 10:2 след 4 изиграни минути, а след това задържаха лидерската позиция до края на частта, въпреки че варненци успяха да намалят до 20:18 след две тройки на Симеон Илиев. След това столичани отново се откъснаха напред за 27:23 след една част.

Домакините достигнаха до най-голямата си преднина – 36:27 след малко повече от 14 минути игра, но тогава “моряците” показаха истинското си лице и тотално заличиха изоставането си и дори поведоха след серия от 13-3 две минути преди края. Точно тогава обаче Брандън Хийт се намеси, реализирайки важна тройка със сирената почти от центъра за 48:41 на почивката.

Второто полувреме стартира с отлична серия от седем безответни точки за Черно море и 48:48, но отговорът на Левски не закъсня – 12-3 за 60:51 в средата на частта. Гостите отново намалиха пасива си след като Павел Иванов бе санкциониран с техническо нарушение за бурна реакция срещу съдиите и тимът от Варна намали до 60:58 три минути преди края на частта. Чалмърс и Джоунс обаче реализираха важни кошове, с които Левски водеше с 67:63 след 30 минути.

В четвъртата част очаквано всяка атака на Левски минаваше през Брандън Хийт, който не разочароваше, но от другата страна Педжа Стаменкович също отговаряше добре и така след 33 минути игра резултатът бе 75:72. Лайънъл Чалмърс поведе Левски и направи резултата 80:72, а на няколко пъти Черно море съкращаваше пасива си до 4 точки. По-малко от минута преди края Пупович вкара за 88:84, но в последствие си изкара глупаво техническо нарушение, с което доближи "сините" до Купата, а те поведоха с 91:84. Джордже Тресач вкара тройка и бе фаулиран за 91:88 половин минута преди сирената, но Хийт бе безпогрешен за 93:88. Стаменкович мина като на парад през защитата на съперника за 93:90, а Хийт извърши петото си нарушение след като Цонков открадна топката 24 секунди преди края, но вкара само веднъж - 93:91. Домакините се виждаха като шампиони 20 секунди преди края след две точки на Чалмърс за 97:93, но Великов отвърна за 97:95.

Джоунс бе безпогрешен от линията - 99:95, но варненци запазиха шансове и можеха да изравнят при 100:97 две секунди преди сирената. Асен Великов опита стрелба от тройката, но бе блокиран и така Купата бе за столичани.

Брандън Хийт бе над всички за победителите - 31 точки и 6 асистенции, докато Лайънъл Чалмърс се отчете с 29 точки. Джумейн Джоунс пък завърши с 16 точки.

Джордже Тресач реализира 20 за Черно море Порт Варна, докато Милян Пупович и Асен Великов се отчетоха с по 19 точки за "моряците", като Пупович хвана и 13 отскочили топки. Симеон Илиев и Станислав Цонков добавиха съответно 14 и 11 точки.