Григор триумфира с титлата в Акапулко след тричасов трилър (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Ракета №1 на България Григор Димитров триумфира с титлата от турнира в Акапулко, надигравайки Кевин Андерсън от ЮАР с 2:1 сета (7:6, 3:6, 7:6) в трилър, продължил почти три часа. Българинът си осигури 500 точки за ранглистата на ATP, а също така и чек на стойност $316 400. Този триумф ще изстреля Гришо до рекордното 16-то място в света.

Григор имаше първия сервис в мача и успя да спечели, макар и трудно, подаването си. Андерсън отговори с мощни удари от основната линия и поведе с 40:0, Григор върна едно разиграване, но допусна непредизвикана грешка и резултатът беше изравнен. Хасковлията не срещна трудности във второто си подаване и след няколко добри сервиса поведе с 2:1. Андерсън отново заложи на мощ и след нови два аса успя да изравни.Последва инфарктен пети гейм. Григор поведе с 40:0, но допусна да се стигне до изравняване. Григор стигна до предимство, но пак не успя да затвори гейм, но при следващата си възможност не сгреши и поведе с 3:2.  Късмет и неточност на Григор пък позволиха на Андерсън спечели подаването си и да изравни.

В седмия гейм също не се стигна до пробив. Григор сервира стабилно и отново поведе. Осмият гейм започна с двойна грешка на Андерсън, но той си се коригира и изравни. Той продължи да тормози нашия тенисист с мощни удари, но тактиката на Григор да изчаква търпеливо на задна линия проработи и принуди Андерсън да сгреши. При 15:30 в своя полза Григор опита контраатака, но сантиментри го разделиха от стабилен аванс в гейма и шанс за пробив. Вместо това се стигна до 30:30, а след това и до спечелване на подаването от страна на Андерсън.

За съжаление в деветия гейм се стигна до шанс за пробив на съперника на Григор, който поведе с 40:0. С интелигентна и спокойна игра Григор стигна до 40:40, последва продължително разиграване, което принуди Андерсън да сгреши и се стигна до предимство за българина и след ново прецизно разиграване успя са спечели наглед отписаното си подаване.

Андерсън спечели първото си разиграване от гейма, в който сервираше за оставане в сета, но след това допусна две грешки и Григор поведе с 30:15. Андерсън продължи да редува добри изяви и грешки, което позволи на българина да стигне до сетбол. Южноафриканецът с ас спаси пробива, но в последвалото разиграване прати топката и Григор стигна до втори шанс да спечели сета, но и той беше неуспешен. Последва продължително разиграване и грешка на Гришо даде предимство на съперника. Двойна грешка на южноафриканеца върна равенството. С нови два аса Андерсън спечели подаването си и резултатът беше изравнен за 5:5.

Григор беше убедителен в своето подаване и доведе мача поне до тайбрек. 12-ият гейм започна с грешка на сервиращия южноафриканец. Той обаче бързо се коригира и след атака от форхенд и ас поведе с 30:15. При 40:40 Григор сгреши от бекхенд, като прати топката в мрежата, но и Андерсън стори същото и така се стигна до тайбрек.

Той започна отлично за българина, който поведе, а след това постигна и минипробив за 2:0. Последва още един минипробив, ас на Григор и печелившо излизане на мрежата и резултатът стана 5:0. Солидният аванс отчая Андерсън, който макар да спечели една точка, продължи да греши и даде пет възможности за затваряне на сета на Григор. Българинът не сгреши още в първия сетбол и спечели тайбрека с убедителното 7:1.

Южноафриканецът имаше затруднения в първия си сервис гейм, стигна се до дюс, но успя да се спаси от пробив, изполвайки най-силното си оръжие - началния удар.

Затрудненията на Андерсън бяха повторени от Григор, който плати с пробив проявените неточности в своя сервис гейм. Последва гейм без почивка, спечелен от Андерсън на нула и авансът му достигна смущаващото 3:0, след като затвърди пробива си.

С добри сервиса и агресивна игра българинът поведе с 40-0, последва страхотен минаващ удар за южноафриканеца, който след това обаче сгреши и Григор спря серията му от три поредни гейма.

Андерсън отново задържа подаването си, въпреки че българинът го затрудни, но в решителните моменти не допусна грешка.

Григор също спечели подаването си и стигна до решителния за пробив прословут седми гейм. Той започна с точка на Андерсън, който пласира тежък сервис. Последва разсеяна игра на Григор и втора точка за южноафриканеца, който след това стигна и до сетбол. Григор върна една точка, но Андерсън не позволи изненада поведе с 5:2.

Григор беше убедителен в своето подаване и получи последна възможност да върне пробива. Мисията започна добре. При 30:30 съдиите наложиха преиграване на гейма, защото от джоба на Андерсън падна топка. В последвалите две разигравания южноафриканецът беше безкомпромисен и с 6:3 изравни резултата в сетовете.

Димитров започна третия сет по отличен начин и предизвика Андерсън да сбърка няколко пъти, след което поведе с 1:0. Южноафриканският тенисист взе превес в началото на втория гейм, а в последствие го спечели след като се възползва от две поредни грешки на Гришо за 1:1. Съперникът на Григор продължи да атакува много агресивно и сломи съпротивата на Григор, достигайки до първи пробив в третия сет за 1:2 в своя полза. Андерсън продължи да залага на най-силното си оръжие - мощен сервис и затвърди пробива си, повеждайки с 1:3.

Димитров показа характер и спечели сервис гейм на нула, с което намали изоставането си до 2:3. По време на почивките той бе подкрепян от гласовита агитка, която не спря да скандира името му. Григор обаче направи няколко грешки в следващия гейм и позволи на Андерсън да се откъсне напред с 2:4. Нашенецът очаквано не се даде без бой и дръпна с 40-0, а в последствие и взе гейма, намалявайки до 3:4. Гришо продължи силно и след двойна грешка на Андерсън, върна пробива за 4:4, а подемът му продължи и в следващото разиграване, когато Димитров отново показа воля и дръпна с 5:4, доближавайки се на гейм от титлата.

Кевин Андерсън обаче пак избухна с много мощен сервис и изравни резултата - 5:5. Първата ни ракета се изстреля напред и поведе с 6:5, затваряйки този единадесети гейм с отличен ас. Съперникът на Гришо също се бори и прати мача в тайбрек след два мощни аса за 6:6.

В тайбрека Андерсън бързо се откъсна напред с 2:4, но българската звезда първо изравни до 4:4, а в последствие стигна до шампионска топка при 6:5. Последва продължително разиграване, при което Андерсън се опита да върне една топка, но тя се закачи в мрежата и излетя в аут, с което титлата отиде в ръцете на Димитров!

ГАЛЕРИЯ от мача ГРИГОР ДИМИТРОВ - КЕВИН АНДЕРСЪН 7:6, 3:6, 7:6 - ТУК!!!