Майнц без Неделев ликува на "БайАрена", Леверкузен се смъкна трети (видео)

Отборът на Майнц 05 продължи силните си изяви в Бундеслигата с престижен успех с 1:0 като гост на Байер (Леверкузен) в среща от 23-ия кръг на германския шампионат. Красиво попадение с пета на Ерик Максим Чупо-Мотинг (37) зарадва щаба и феновете от "Кофейс Арена". Българинът Тодор Неделев отново беше извън групата за "05" и продължава да не е записал официалния си дебют. С успеха Майнц се качи шестата позиция, даваща право на участие в Лига Европа. Леверкузен отстъпи второто място на Борусия (Дортмунд).

Първата част беше равностойна с атаки и към двете врати, но с малко интересни удари. В деветата минута Шинджи Оказаки насесе шут от седем метра след разбъркване - топката мина встрани. В 12-ата Емре Джан центрира остро и опасно отляво, но вратарят Лорис Кариус изби.

Момчетата на Томас Тухел действаха със завидно самочувствие на "БайАрена", за което свидетелства и попадението на Ерик Максим Чупо Мотинг в 37-ата минута. Нападателят засече атрактивно с пета пас на Щефан Бел. "Десетката" насочи много технично в обратния ъгъл на объркания Бернд Лено. "Аспирините" отговориха в 44-ата, когато Ерен Дердийок шутира силно след отбита топка от стената, но Симон Ролфес застана на пътя на може би влизащото в мрежата кълбо.

В рамките на 58-ата минута стана интересно и пред двете врати. Първо Оказаки завърши добра контра с удар над гредата от 19 метра. Последва нисък и силен шут на Сон Хюн-Мин, избит след плонж на вратаря. В 60-ата минута голмайсторът на домакините Щефан Кийслинг се появи в игра и Байер заигра с двама нападатели. В 64-ата пред Кийслинг се откри първа възможност, но не можа да промуши топката между вратаря и близката греда.

Тимът на Сами Хюпия натискаше, но гостите се бранеха стабилно и контраатакуваха остро. В 82-ата Джан центрира прекрасно към Дердийок, но вратарят се справи. В 85-ата тимът от "Кофейс Арена" изпусна да затвърди успеха си след контраатака двама срещу един: Себастиан Полтер си поведе прекалено дълго. В 92-ата Залер стреля до гредата при нов шанс за "05".

Байер записа трета поредна загуба в Бундеслигата, а като добавим и срамното поражение от Пари Сен Жермен в Шампионската лига, "аспирините" определено са в дупка. Майнц вече е с 11 победи, но остава с отрицателна голова разлика.

Снимки: Getty Images/Guliver