Спорна дузпа позволи на Литекс да превземе крепостта "Тича" (видео)

Отборът на Литекс нанесе първа домакинска загуба на Черно море през настоящия шампионат, след като победи с 2:1 на стадион "Тича" в среща от 25-ия кръг на "А" група. Вилмар Джордан вкара в 28-ата минута след асистенция на Данило Асприля. Еденилсон Бергонси възстанови равенството в 63-ата минута. В 80-ата минута гостите получиха дузпа за спорно нарушение срещу Пламен Николов. Юрген Джазула бе точен от бялата точка.

След края на мача реферът Димитър Андреев и помощниците му бяха изпратени със скандирания "Мафия" от привържениците на Черно море.

Успехът позволи на Литекс временно да се завърне на върха. Футболистите на Златомир Загорчич поведоха с 2 точки на Лудогорец, но утре шампионите приемат аутсайдера Пирин (Гоце Делчев). След седмица лидерите в първенството ще мерят сили в пряк двубой на Градския стадион в Ловеч. Варненци остават с 40 точки.

Днешният двубой започна с по-активна игра на "моряците", но Георги Божилов, Бакари и Михаил Венков не успяха да преодолеят Евгени Александров. За сметка на това Литекс поведе още при първата си възможност в срещата. В 28-ата минута Джазула изведе Асприля по крилото, колумбиецът напредна и подаде към сънародника си Джордан, който на празна врата вкара за 0:1.

Домакините можеха да изравнят само три минути след това. Венков нахлу отляво на атаката и стреля, но уцели напречната греда. Топката попадна в Божилов, чийто удар бе избит пред голлинията от Симеон Славчев. В самия край на първата част гол на Бергонси не бе зачетен заради засада.

В началото на второто полувреме над "Тича" се спусна гъста мъгла, което затрудни много двата тима и съдиите. Първата по-интересна ситуация след почивката бе в 58-ата минута, когато Славчев отправи удар с глава, но не намери очертанията на вратата.

Пет минути по-късно футболистите на Черно море успяха да стигнат до изравнителен гол. Бергонси се извиси в наказателното поле и с глава преодоля Александров за 1:1.

В 76-ата минута резервата Том проби опасно по дясното крило и центрира, но в последния момент топката бе избита пред футболист в оранжево. След изпълнения корнер Георги Китанов успя да спаси отправен към вратата му удар.

В 80-ата минута бе най-спорната ситуация в двубоя. Николов си поведе топката с гръб към вратата и падна в наказателното поле след съприкосновение с футболист на съперника. Реферът Димитър Андреев прецени, че има достатъчно основания да отсъди дузпа и посочи бялата точка. Джазула изпълни хладнокръвно и изведе Литекс напред.

До края на мача Славчев имаше още една възможност да отбележи дежурното си попадение, но Китанов отново спаси.