Олимпиакос постави Манчестър Юнайтед на колене (видео)

Английският колос Манчестър Юнайтед записа шокираща загуба с 0:2 като гост на Олимпиакос в първия мач от 1:8-финалите на Шампионската лига. Попаденията за домакините отбелязаха Алехандро Домингес в 37-ата минута и Джоел Кемпбъл в 55-ата. Опитите на водения от Дейвид Мойс тим да стигне поне до гол, за да си улесни работата на реванша, не дадоха резултат и сега Юнайтед е изправен пред угрозата от отпадане още в първия кръг на елиминациите в Шампионската лига.
Любопитното е, че все още няма английски гол в 1/8-финалите. Арсенал и Манчестър Сити също загубиха с по 0:2 съответно срещу Барселона и Байерн (М).

Двубоят започна с очакван домакински натиск, който не доведе до никакви сериозни опасности пред вратата на Де Хеа. Гостите изравниха играта и постепенно взеха инициативата. Играта се поизравни, но опасности така и не се създаваха пред всяка от двете врати. Полувремето отиваше към своя край, когато сякаш от нищото домакините откриха резултата. Маниатис стреля към вратата на Де Хеа от далечна дистанция, топката в последния момент се отклони в крака на аржентинеца Алехандро Домингес и влетя в мрежата, като изненада неприятно Де Хеа, който беше избрал друга позиция. Полувремето завърши при този резултат.

Очакванията Манчестър Юнайтед да стигне бързо до обрат през втората част се сгромолясаха едва десет минути след началото, когато костариканският национал Джоел Кемпбъл удвои резултата с мощен удар извън наказателното поле.

Олимпиакос заигра още по-вдъхновено след попадението, докато гостите изглеждаха безпомощни да обърнат негативния развой на срещата. В 66-ата минута резултатът можеше да стане класически, след като нигериецът Майкъл Олайтан стреля много опасно отдясно на вратата.

Десет минути преди края Робин ван Перси пропиля отлична възможност да намали резултата. Той беше намерен в наказателното поле след атака по фланга, финтира бранител, излезе на добра позиция за стрелба, но ударът му мина над гредата.
С наближаването на края на двубоя Олимпиакос затори играта, като футболистите на домакините се бранеха самоотвержено, за да запазят вратата си чиста. Късметът беше на страната на гърците в 87-ата минута, когато Ван Перси се размина на сантиметри с топката в наказателното поле. Натискът на Юнайтед се засилваше, но така и не даде резултат.

За "червените дяволи" Шампионската лига е един от последните шансове да спасят сезона си от провал, след като вече нямат шансове за титлата в Премиър Лийг. Едно евентуално отпадане на 1/8-финалите би било истинска катастрофа за хората на Дейвид Мойс и всички фенове на Манчестър Юнайтед, но резултатът 0:2 прави тази перспектива напълно реална.

За успокоение на Юнайтед статистиката посочва, че в 30 случая даден отбор е преодолявал дефицит от два чисти гола след първия кръг. Най-големият подвиг в това отношение е на Ла Коруня, който отстрани Милан през 2004 г. след 1:4 в първия 1/4-финал в Милано и 4:0 на реванша у дома.