Злато за Русия в мъжката щафета в биатлона, Свендсен провали Норвегия, българите са 15-и

Русия в състав Алексей Волков, Евгений Устюгов, Дмитрий Малишко и Антон Шипулин спечели щафетата 4 х 7,5 км за мъже в биатлона на Олимпийските игри в Сочи с време 1:12:15.9 час. На второ място остана Германия, на 3.5 секунди след шампионите, а трета се нареди щафетата на Австрия, на 29.8 секунди след първото място. Големият фаворит Норвегия остана без медал, като завърши на четвърта позиция, на 54.4 секунди от победителите.

Българската щафета в състав Михаил Клечеров, Иван Златев, Владимир Илиев и Красимир Анев стартира с "фаталния" номер 13 и завърши на 15-а позиция, на 5:22.5 минути. Общо 19 щафети участваха в днешната надпревара.

Извън руската щафета изненадващо остана бронзовият медалист от индивидуалния старт на 20 км в Сочи Евгений Гараничев. Въпреки това и факта, че използваха осем допълнителни патрона, руснаците показаха отлично ски-бягане, а на последния четвърти пост Шипулин се справи блестящо. Той използва два допълнителни патрона в стрелбата от положение "легнал", но в решаващата стрелба от положение "прав" бе безгрешен и с мощно ски-бягане донесе на Русия олимпийската титла.

Състезанието бе много интересно и беше с драматичен завършек. Четири отбора се бореха за златото и разпределението на медалите преди последната осма стрелба. Състезанието се развиваше перфектно за фаворит №1 за златото Норвегия, тъй като братята Бьо - Тарей и Йоханес Тингнес, се представиха отлично на първите два поста. В последното си олимпийско състезание великият Оле Ейнар Бьорндален на трети пост също се представи силно, като не използва нито един допълнителен патрон и стрелбата му от "прав" бе просто като по учебник. Въпреки това, 40-годишният Бьорндален не успя да натрупа по-сериозен аванс пред преследвачите със ски-бягане и предаде щафетата на Свендсен почти едновременно с германците.

Така Свендсен имаше задачата да продължи силното представяне на първите три поста на щафетата, но на последната стрелба той пристигна едновременно на огневия рубеж с Антон Шипулин за Русия, Симон Шемп за Германия и Доминик Ландертингер за Германия. Шипулин и Шемп бяха безгрешни, Ландертингер трябваше да използва един допълнителен патрон, но Свендсен не издържа на напрежението и трябваше да върти наказателна обиколка, с което заличи шансовете за норвежците за медал. Във финалния спринт Шипулин спечели задочния двубой със Шемп и Русия се окичи със златото, а Ландертингер нямаше проблеми да задържи третата позиция за Австрия.

Какво направиха българите? На първи пост Михаил Клечеров използва само един допълнителен патрон, но ски-бягането му не бе на ниво. На втори пост Иван Златев трябваше да завърти 2 наказателни обиколки и това сложи край на шансовете ни да преследваме по-предно класиране и евентуално влизане сред първите десет. Владимир Илиев на трети пост използва три допълнителни патрона, а на последния пост Красимир Анев се представи великолепно, като повали всичките 10 мишени и изведе България на 15-ата позиция, пред отбора на САЩ и задминатите с обиколка Естония, Казахстан и Полша.

Биатлон, щафета 4 х 7,5 км, мъже:

1. Русия (Алексей Волков, Евгений Устюгов, Дмитрий Малишко и Антон Шипулин) - 1:12:15.9 час (0 наказателни обиколки, 8 допълнителни патрона)

2. Германия (Ерик Лесер, Даниел Бьом, Арнд Пайфер и Симон Шемп) - на 3.5 секунди (0, 2)

3. Австрия (Кристоф Зуман, Даниел Мезотич, Симон Едер и Доминик Ландертингер) - на 29.8 секунди (0, 7)

4. Норвегия (Тарей Бьо, Йоханес Тингнес Бьо, Оле Ейнар Бьорндален и Емил Хегле Свендсен - на 54.4 секунди (1, 5)

5. Италия (Кристиан Де Лоренци, Доминик Виндиш, Маркус Виндиш и Лукас Хофер) - на 59.6 секунди (0, 11)

6. Словения (Петер Докъл, Яков Фак, Клемен Бауер, Янеж Марич) - на 1:27.2 минута (0, 5)
-----------------------------------------------------------------------------------------
15. БЪЛГАРИЯ (Михаил Клечеров, Иван Златев, Владимир Илиев и Красимир Анев) - на 5:22.5 минути (2, 8)