Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Фамозен обрат донесе първи медал за Швейцария в женския хокей

С четири гола в третия период Швейцария обърна от 0:2 Швеция в спора за бронзовите медали в женския турнир по хокей на Олимпиадата в Сочи. Срещата завърши 4:3 за състезателките на Рене Камерер, които взеха първи медал в историята на страната в хокея на Олимпийски игри.

Соченият за фаворит в срещата тим на Тре Крунур надигра съперника си в първия период, като ударите в очертанията на вратите бяха 10:1. В 15-ата минута момичетата на треньора Никлас Хогберг, след няколко изпуснати шанса за гол, успяха да излязат напред. Мария Линд пусна хубав пас към Мишел Ловендхелм и за нея оставаше само да вдигне шайбата над човката на Флоранс Шелинг и тя го направи. Заслужено „жълто-сините” затвориха частта с преднина, но тя можеше и да е по-голяма.

След първата пауза Швейцария заигра по-активно и започна да стреля по-често. На няколко пъти вратарката на Швеция Валентина Валнер откровено запази преднината на своя отбор с прекрасни спасявания. В края на третината Ерика Йохансон стреля силно към целта и след не добра намеса на Шелинг дискът влетя в горния ляв ъгъл на вратата за 2:0.

Швейцарките обаче се върнаха в двубоя само 78 секунди след подновяването на играта. С не малка доза шанс шайбата мина през няколко шведки, за да стигне до Сара Бенц, която без колебания я изстреля неспасяемо за 1:2. Окрилените от попадението си швейцарки натиснаха съперника си и не след дълго последва наказание за бранителка на Тре Крунур, което бе реализирано от поставения под номер 4 в световната ранглиста отбор. Фиби Щанц се оказа най-съобразителна при едно разбъркване пред Валнер и изравни резултата. Пълният обрат бе в 54-ата минута, тогава, след разиграна була, никой не покри Джесика Лутц пред вратата и тя с едно докосване прати шайбата зад Валнер. Малко след гола Сара Бенц пропусна да удвои разликата от чудесна позиция фронтално пред вратата, но четвъртият гол все пак стана реалност не след дълго. Повече от две минути преди края шведският наставник замени Валнер с шести полеви играч, като швейцарките изпуснаха на празна врата веднъж, преди с удар от собствената зона Алина Мюлер да сложи край на надеждите на Швеция за медал с гол в края на 59-ата минута. Секунди след гола Пернила Винберг отново върна интригата, намалявайки на 3:4, но това беше всичко в двубоя.

Така Швейцария взе първи медал в женския хокей на Олимпийски игри, а Швеция остана с два – бронз от 2002-ра и сребро от 2006-а.

Днес от 19 часа е големият финал при дамите, в който за втори пореден път се изправят Канада и САЩ. Настоящ шампион са „кленовите листа”.

Жени, Мач за бронза:
Швеция – Швейцария 3:4 (1:0, 1:0, 1:4)

1:0 Мишел Ловендхелм 14:00, 2:0 Ерика Йохансон 38:58, 2:1 Сара Бенц 41:18, 2:2 Фиби Щанц (5х4) 46:13, 2:3 Джесика Лутц 53:43, 2:4 Алина Мюлер (празна врата) 58:53, 3:4 Пернила Винберг 59:16;
Точни удари: 31:26
Спечелени були: 34:26
Наказателни минути: 4:10