Левски удари шампиона Галил Гилбоа в драма с продължение (галерия)

Левски надигра Галил Гилбоа в повторение на миналогодишния финал на ЕВРОХОЛД Балканска Лига и оглави еднолично класирането на регионалната надпревара. Възпитаниците на Тити Папазов се наложиха над съперника след драматична битка и продължение, а крайният резултат от срещата бе 100:95. Така българите са на върха в подреждането с 8 победи и 5 загуби.

Началните минути на срещата бяха равностойни, но след няколко смени на водачеството, домакините от Левски се откъснаха напред с 13:8 в средата на частта. "Сините" задържаха лидерската позиция в следващите минути, но Галил постепенно ги настигна и изравни - 18:18 две минути преди сирената. Тройка на Димитър Ангелов отново даде преднина на Левски - 23:22, но Кенет Бойнтнън вкара два наказателни удара за 23:24 след 10 минути игра.

Българите отново си върнаха водачеството след добри изяви на Джумейн Джоунс - 32:28, но в оставащите шест минути до почивката израелският тим заигра зонова защита и това обърка Левски. Галил Гилбоа реализира 12 точки срещу само 2 за Левски и така гостите водеха с 34:40 на почивката.

Играчите на Шарон Друкер влязоха в ритъм и малко след подновяването на играта поведоха за първи път с двуцифрена разлика - 35:45. След това те нямаха проблем да останат начело в резултата до края на третата четвърт, оттегляйки се при резултат 55:62 в своя полза след 30 изиграни минути.

Развръзката на двубоя бе в последните 10 минути, когато Лайънъл Чалмърс, който бе длъжник на своите през първото полувреме се разигра и върна Левски в мача. Именно след няколко тройки на американския гард домакините заличиха пасива си и дори поведоха със 70:69 четири минути и половина преди края. Гостите отново излизаха напред на няколко пъти, но в заключителните две минути Христо Захариев взе нещата в свои ръце и изведе столичани напред със 80:78 след две отлични атаки. Дешон Симс изравни - 80:80 минута преди сирената, а веднага след това Чалмърс пропиля атака на Левски, но Галил отвърнаха със същото. Джумейн Джоунс реализира два пъти от наказателната линия за 82:80 при оставащи 14.5 секунди. Гостите вкараха един наказателен удар за 82:81, Христо Захариев също вкара веднъж за 83:81 при оставащи 4.5 секунди, а в последната атака на гостите Джерълд Робинсън мина като на парад през "синята" защита и прати мача в продължение - 83:83.

Галил започна продължението по-добре и поведе с 83:87, но Чалмърс наниза тройка, с която изравни резултата, а Майк Уилкинсън вкара за 89:87. Отново Чалмърс даде аванс на българите - 93:92, преди Христо Захариев да забие необезпокоявано за 95:92 по-малко от минута преди края на продължението. До края "сините" не изпуснаха лидерството и триумфираха със 100:95

Христо Захариев бе отличникът за победителите с 23 точки и редица решителни кошове. Освен това той направи 4 асистенции и отне 4 топки. Джумейн Джоунс добави 18 точки, 14 борби и 5 асистенции, а Марио Чалмърс реализира 19 точки.

За Галил Гилбоа Кенет Бойнтън се отчете с 25 точки, а Ричърд Джаксън приключи със 17 точки, 14 борби и 5 асистенции.